Warszawa: Spotkanie na UW o "Młodych 2011"
[2011-11-03 23:53:27]
Debata pierwotnie miała zostać podzielona na dwa panele dotyczące zderzenia pomiędzy szkolnictwem i współczesnym rynkiem pracy oraz przyszłości młodego pokolenia i możliwości jego wpływu na przyszłość Polski. W praktyce dyskutanci nie zachowali tego rytmu, wyraźnie jednak poruszając wymienione wątki w swoich wypowiedziach. Debata miała dynamiczny przebieg z aktywnym udziałem ze strony publiczności. Głos zabrali m.in. przedstawiciele Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego: Mateusz Piotrowski, Maciej Łapski i Łukasz Drozda oraz Konstanty Chodkowski z koła naukowego Ars Politica. Goście dyskusji stanowczo skrytykowali niedostosowanie współczesnego szkolnictwa wyższego do realiów polskiego rynku pracy. Zdaniem Szwajgier studenci wybierają kierunki niezwiązane z realnymi zapotrzebowaniami rynku, z kolei prof. Szafraniec sugerowała, że młode pokolenia powinny wziąć we własne ręce swoją przyszłość organizując się w ruchach nacisku. Toruńska socjolożka zaprzeczyła też jakoby raport jej autorstwa był spisem wymagań wobec prezentowanego w nim pokolenia, podkreślając, że ma jedynie diagnostyczny wymiar. Skrytykowała ponadto wykluczenie ekonomiczne kobiet, wynikające z niedoinwestowania przez pracodawców odpowiedniej infrastrukturę mającej na celu pomoc młodym matkom, np. żłobków zakładowych. Wypowiedzi obu mówczyń wywołały duży sprzeciw publiczności, która krytykowała m.in. wymaganie od pracowników większej elastyczności w sytuacji niskiego poziomu bezpieczeństwa socjalnego w Polsce. Organizatorami dyskusji były Stowarzyszenie Studentów "Polska 2030+" oraz koło naukowe Ars Politica, działające w Instytucie Nauk Politycznych UW. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?