Oburzeni - Szansa na zmiany czy moda?

[2011-11-21 11:55:33]

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu inaugurującym cykl debat odbywających się w Warszawie w ramach Klubu Dyskusyjnego Lewicowej Alternatywy.

Temat debaty brzmiał "Oburzeni - szansa na zmiany czy moda". Piotr Ciszewski z Lewicowej Alternatywy przedstawił źródła ruchu Oburzonych w Hiszpanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych, wraz z najważniejszymi wydarzeniami, których kulminacją były ogólnoświatowe protesty 15 października tego roku.

Przedstawił również pojawiające się w lewicowej publicystyce obawy co do przyszłości ruchu, wynikające między innymi z braku określenia jego postulatów pozytywnych. Wśród przedstawionych opinii znalazło się również twierdzenie, że ruch ten podobnie jak tak zwane "kolorowe rewolucje" może być wykorzystany przez elity polityczne z którymi teraz walczy.

W spotkaniu wzięli również udział uczestnicy polskiego ruchu Oburzonych. Zaprezentowali oni historię tego, jak organizowane były protesty 15 października oraz podstawowe zasady ruchu takie jak niehierarchiczność, demokracja wewnętrzna oraz oddolny charakter. Powiedzieli, że chcą nawiązać kontakty z innymi ruchami prowadzącymi walki społeczne, na przykład lokatorskim czy pracowniczym.

Podczas debaty zastanawiano się między innymi nad tym co powoduje, że w Polsce nie istnieje tradycja działalności społecznej, a częste są postawy chłopa feudalnego przepraszającego za wszystko lub szlachcica chwalącego się, kogo to on nie zna.

Debatowano również o kierunkach które powinien podjąć ruch, skupiając się na osobach wykluczonych i próbując dotrzeć do osób spoza głównych ośrodków miejskich.

Jako przykład degeneracji ruchu przedstawiono między innymi rozwój i upadek alterglobalizmu.

Patronat medialny nad KDLA objął portal Lewica.pl, "Przegląd Anarchistyczny" oraz "Le Monde Diplomatique - edycja polska".

Wkrótce na Lewica.pl opublikowany zostanie obszerny zapis debaty.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku