Portugalia: Ruptura/FER odchodzi z Bloku Lewicy

[2011-12-14 16:13:29]

Komitet Polityczny Bloku Lewicy (Bloco de Esquerda) poinformował członków partii o opuszczeniu jej szeregów przez działaczy trockistowskiej organizacji Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy (Frente da Esquerda Revolucionária, Ruptura/FER). W swoim oświadczenie władze BE nazywają ten krok nieodpowiedzialnym i sekciarskim. Przypominają także, że Ruptura/FER działała w Bloku Lewicy od jego powstania i przez lata nie występowała z otwartą krytyką działań partii. Komitet Polityczny dodaje też, że grupa często lansowała bardzo ekstrawaganckie, w odczuciu innych działaczy Bloku, propozycje takie jak pomysł stworzenia oddziałów pomagających talibom w Afganistanie czy wezwanie do oddawania nieważnych głosów w wyborach prezydenckich (mimo iż BE wystawiał własnych kandydatów).

Ruptura/FER wydała oświadczenie o wystąpieniu z Bloku Lewicy i tworzeniu nowej partii o charakterze antykapitalistycznym 9 grudnia. Zdaniem grupy Blok Lewicy jest partią, która obiecywała bardzo wiele, a nie zrobiła prawie nic i wskazuje, że np. w sprawie długu Portugalii ugrupowanie ma takie samo stanowisko, jak inna parlamentarna partia radykalnej lewicy - Portugalska Partia Komunistyczna (Partido Comunista Português) - że musi on być renegocjowany, ale kraj powinien go spłacić. Ani PCP ani BE nie ma odwagi aby domagać się natychmiastowego anulowania tego długo jako niesprawiedliwego i niemoralnego - czytamy w stanowisku. Ruptura/FER chce więc stworzenia nowej partii o charakterze leninowskim, która będzie prawdziwie antykapitalistyczna i będzie dążyć do rewolucji socjalistycznej, do nowego 25 kwietnia (25 kwietnia 1974 roku w Portugalii rozpoczęła się Rewolucja goździków).

Blok Lewicy powstał w 1999 roku jako koalicja lewicowych ugrupowań (od tego czasu BE przekształcił się w jednolitą partię, ale poszczególne grupy wewnątrz niej zachowały swoją odrębność i pewien poziom autonomii) wywodzących się z różnych tradycji, wśród nich najliczniejsze były: postmaoistowska Ludowa Unia Demokratyczna (União Democrática Popular), trockistowska Rewolucyjnej Partii Socjalistycznej (Partido Socialista Revolucionário) oraz Polityka XXI (Política XXI), skupiająca byłych działaczy PCP. W 1999 roku BE zdobył w wyborach parlamentarnych 2 proc., w 2002 roku - 3 proc., a w 2005 roku - 6,5 proc., co dało im 8 deputowanych. W wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyli 10,73 proc. głosów i trzech przedstawicieli. Obecnie jest to piąta co do wielkości partia polityczna w Portugalii. Jest jednym z założycieli Europejskiej Lewicy Antykapitalistycznej (European Anticapitalist Left) i działa w ramach Europejskiej Partii Lewicy (Party of the European Left).

Zerwanie/Rewolucyjny Front Lewicy powstała w wyniku połączenia trockistowskiej organizacji Rewolucyjny Front Lewicy, wcześniej w latach 1983-89, znanej jako Socjalistyczna Liga Pracujących (Liga Socialista dos Trabalhadores) i radykalnej organizacji studenckiej Zerwanie (Ruptura). Organizacja działa głównie wśród związkowców z sektora bankowego oraz w ruchu studenckim. Jest portugalską sekcją Międzynarodowej Ligi Robotniczej (Czwartej Międzynarodówki) (Liga Internacional de los Trabajadores (Cuarta Internacional, LIT(CI), skupiającej 20 sekcji, głównie w krajach Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Belgia, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Ekwador, Salwador, Anglia, Francja, Honduras, Włochy, Paragwaj, Peru, Hiszpania, Turcja, Ukraina, USA, Wenezuela) i 5 organizacji sympatyzujących.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Debata o biedzie
Wrocław, Przejście Garncarskei 2
27.02.2020
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

21 lutego:

1848 - Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowali "Manifest komunistyczny".

1904 - W Warszawie odbyła się demonstracja antywojenna (w związku z wojną rosyjsko-japońską), zorganizowana przez PPS. Dała ona początek trwającym przez cały rok wystąpieniom antywojennym, organizowanym przez PPS, SDKPiL i Bund w różnych ośrodkach Królestwa.

1907 - Urodził się Wystan Auden, angielski poeta. Wyjechał na hiszpańską wojnę domową, by wspierać wojska republikańskie.

1919 - Skrajny prawicowiec zastrzelił Kurta Eisnera, lewicowego premiera Bawarii.

1928 - Urodził się Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialist

1934 - Zmarł Augusto Sandino, przywódca nikaraguańskiego ruchu partyzanckiego. W latach 1927-1932 kierował powstaniem przeciwko interwencji wojskowej USA. Zamordowany przez gwardię narodową.

1973 - Izraelskie myśliwce zestrzeliły nad półwyspem Synaj samolot pasażerski Libyan Airlines; zginęło 108 osób.

2004 - Na kongresie w Rzymie została założona Europejska Partia Zielonych.

2012 - Członkinie grupy Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.


 
Lewica.pl na Facebooku