Cenzura Internetu genewskimi drzwiami?

[2012-02-26 13:19:44]

Pod koniec lutego rozpoczyna się w Genewie spotkania grupy roboczej Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) - najstarszej na świecie organizacji międzynarodowej, która pod auspicjami ONZ dokonuje standaryzacji oraz regulacji rynku telekomunikacyjnego. Do tej pory regulamin, wypracowany przez Związek i obowiązujący na całym świecie, dotyczył jedynie połączeń telefonicznych i radiotelekomunikacji.

Na wniosek Rosji, Chin i części krajów arabskich, 27 lutego ITU ma rozpatrzeć postulat zmian w regulaminie, które umożliwiłyby mu kontrolę Internetu. Zgodnie z zapowiedzią premiera Rosji, Władimira Putina, z czerwca zeszłego roku: Naszym celem jest ustanowienie, poprzez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny, międzynarodowej kontroli internetu, która byłaby zapisana w traktacie pod auspicjami Narodów Zjednoczonych.

Obudźmy się! To potężne zagrożenie dla wolności w sieci! - alarmuje Wall Street Journal piórem Roberta McDowella Rosja, Chiny i cześć innych krajów chce renegocjować traktat z 1988 r. i rozszerzyć go na pola, dotąd nieuregulowane. Nawet częściowa lektura postulatów tych krajów przyprawia o dreszcze - czytamy w wydaniu z dnia 21 lutego.

Państwa silne w armie czują się zagrożone tym, że ich obywatele, pragnący politycznej wolności, dążą do urzeczywistnienia swoich marzeń, a Internet im w tym pomaga. Państwa te stworzyły więc imponującą koalicję, a ich wysiłki na rzecz kontroli sieci są coraz bardziej skuteczne - dodaje McDowell.

Na pytanie o stanowisko polskiego rządu Magdalena Gaj, szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, powiedziała 24 lutego Jackowi Żakowskiemu na antenie radia Tok.fm, iż kraje dążące do kontroli sieci artykułują na razie tylko ogóle sformułowania, że do regulaminu należy wprowadzić kwestie, związane z zarządzaniem internetem, ale nie została jeszcze położona na stół żadna konkretna propozycja.

Nie jest jeszcze nic przesądzone, a stanowisko nasze, ale nie tylko nasze, a dużej części krajów europejskich, jest stanowczo na nie - podkreśliła Gaj.

Polska jest stałym członkiem ITU, aktualnie zasiada również w jego radzie.

Katarzyna Matuszewska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku