Jerzy Szygiel: Mohamed Merah i źródła europejskiego terroryzmu

[2012-03-30 00:00:12]

Już wiadomo dlaczego francuski prezydent (i jednocześnie kandydat na prezydenta) Sarkozy wyskoczył z głupawą propozycją, by zaglądanie na „strony internetowe, które wzywają do przemocy” karać jak za przestępstwa. To było jego pierwsze, gorące wystąpienie po zabiciu przez policję Mohameda Meraha, zabójcy trzech Arabów i czwórki Izraelczyków, w tym trojga dzieci. Czy Merah „nauczył się” swego dżihadyzmu z Internetu? Nie, dwa razy osobiście udał się do Afganistanu i Pakistanu. Chodziło o to, że ktoś doniósł prezydentowi, że we środę na Facebooku powstała strona na cześć słynnego teraz 23-latka i że miała (wczoraj ją zlikwidowano) spore powodzenie. To go zdenerwowało.

We środę rano, kiedy tożsamość obleganego przez 300 policjantów Meraha została podana do publicznej wiadomości, w ogóle dużo działo się w Internecie, ale najbardziej rzuciła się w oczy we Francji i wielu innych krajach europejskich wzmożona działalność internautów z Izraela – na forach, blogach, twitterze pojawiły się w rożnych formach nawoływania do natychmiastowego zabicia terrorysty, bez sądu. Nie dziwne to, zważywszy na oburzenie wobec zabójstwa trójki izraelskich dzieci i zwyczajowe odruchy tłumu w takich sprawach oraz na izraelską tradycję pozaprawnych egzekucji, uprawianą od lat na terytoriach okupowanych i w Strefie Gazy (np. w tym miesiącu Izraelczycy zabili tam sześcioro małych dzieci).

No cóż, izraelskie żądania były oczywiście wzywaniem do przemocy, ale jak zwrócił uwagę Le Monde, propozycja Sarkozy’ego jest „nierealistyczna” - w końcu prymitywne, internetowe wezwania do zabójstwa czy linczu można spotkać dosłownie wszędzie.

Terroryzm w Europie



Ludzie zazwyczaj wiedzą, że istnieje różnica między dyskursem prasowo-politycznym a rzeczywistością, ale chyba nie zawsze zdają sobie sprawę, że czasem chodzi o prawdziwą przepaść. Weźmy zagrożenie tzw. terroryzmem islamskim w Europie.

W lipcu zeszłego roku Europol (agencja wymiany informacji policji i służb bezpieczeństwa Unii Europejskiej, z siedzibą w Hadze) opublikował raport na temat terroryzmu w 27 krajach Europy w latach 2006-2010. Jest to bilans wszystkich nieudanych, udaremnionych i udanych zamachów, do jakich doszło w UE. Najciekawsze w nim jest porównanie między tymi, których służby podejrzewały o akty terrorystyczne a tymi, którzy byli ich faktycznymi sprawcami, czy tylko je planowali.

Udział osób z różnych środowisk, które pierwotnie podejrzewano o zamachy wyglądał tak:
Skrajna prawica – 2,7%
Skrajna lewica – 7,8%
Separatyści regionalni – 62%
Mafie – 2,1%
Islamiści – 25,4%

A tak wyglądają rzeczywiste (wg ostatecznych rezultatów śledztw) źródła środowiskowe europejskiego terroryzmu:
Skrajna prawica – 0%
Skrajna lewica – 9,2%
Separatyści regionalni – 85,1%
Mafie – 4,6%
Islamiści – 0,4%

We Francji sprawcami większości (95,4%) zamachów byli separatyści regionalni (chodzi głównie o Kraj Basków i Korsykę) - udział islamistów wynosił 0% (zero), choć stanowili ponad 26% podejrzanych. Mohamed Merah nieco zmieni statystyki, ale nie na tyle, by zmienić ogólny obraz sytuacji: w Europie największe zagrożenie terrorystyczne sprawiają wcale nie ci, o których najwięcej się mówi.

Dzieje się tak, mimo, że państwa europejskie popierają bądź same uczestniczą w akcjach zbrojnych, których skutkiem jest śmierć dziesiątków tysięcy dzieci, jak wojny w Iraku, Afganistanie i gdzie tam jeszcze. Logicznie rzecz biorąc to, co człowiek Zachodu robi tam, zawsze może - w podobnej postaci szaleństwa, choć w nieskończenie mniejszej skali - wrócić do domu oprawcy. Na nasze szczęście to bardzo rzadkie przypadki. Statystyka mówi, że można spać spokojnie.

Jerzy Szygiel



Artykuł pochodzi z bloga Autora.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku