Międzynarodowy Dzień Romów

[2012-04-08 14:08:00]

W kwietniu 1971 roku odbył się w Orpington pod Londynem I Światowy Kongres Romów. Uczestnicy Kongresu założyli Światową Radę Romów - Romani Union, zatwierdzili hymn "Gelem, gelem" i barwy flagi. Wystosowano również apel do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych o uznanie Romów za mniejszość narodową.

Na pamiątkę tamtego wydarzenia obchodzony jest 8 kwietnia Międzynarodowy Dzień Romów. Został on ustanowiony w czasie obrad IV Kongresu Międzynarodowego Związku Romów, który odbył się w Jadwisinie koło Serocka w 1990 roku.

Święto to ma propagować kulturę i tradycje romskie. Organizowane są liczne wystawy, koncerty i konferencje. Dzień ten jest również okazją do przypomnienia problemów, z którymi boryka się na co dzień społeczność romska we wszystkich krajach. Stąd podejmowane są akcje na rzecz tolerancji i równouprawnienia.

Amnesty International informuje o prześladowaniach Romów. Dyskryminacja Romów jest w Europie szokująca - stwierdza w swym dokumencie AI. Wielu spośród 12 mln żyjących w Europie Romów stoi w obliczu wykluczenia społecznego, biedy i przemocy.

W Polsce żyje około 16 tys. Romów. Tyle osób zadeklarowało w ostatnim Spisie Powszechnym tożsamość romską. Jest to prawie o 4 tys. więcej niż w 2002. Nie mają oni swoich reprezentantów w parlamencie ani w strukturach samorządowych.

fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku