Egipt: Trzynastu kandydatów w wyborach prezydenckich

[2012-04-27 22:44:20]

Centralna Komisja Wyborcza dopuściła trzynastu kandydatów do startu w wyborach prezydenckich, które mają odbyć się 23 i 24 maja. Komisja wyeliminowała 10 kandydatów, którzy nie spełnili wymogów formalnych. Wśród odrzuconych znaleźli się: przedstawiciel Bractwa Muzułmańskiego Chairat el-Szater, przewodniczący islamskiej Rewolucyjnej Partii Jutra Ajman Nur, reprezentujący konserwatywne muzułmańskie ugrupowanie salafitów Hazem Abu Ismail i Omar Sulejman, były szef służb specjalnych za rządów Hosniego Mubaraka.

Dwóch pierwszych zdyskwalifikowano, ponieważ w przeszłości byli oni karani sądownie przez reżim Mubaraka. Hazem Abu Ismail nie mógł kandydować, ponieważ jego matka posiadała obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, co –zgodnie z egipskim prawem wyborczym – wyklucza kandydowanie w wyborach. Aby uniemożliwić Sulejmanowi start w wyborach prezydenckich, parlament przyjął ustawę wprowadzająca zakaz kandydowania dla osób pełniących wysokie funkcje państwowe i partyjne za czasów Mubaraka. Ustawa te nie weszła jednak w życie, ponieważ na wniosek sprawującej faktyczną władzę Narodowej Rady Sił Zbrojnych, została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. W tej sytuacji kandydaturę Sulejmana odrzucono, ponieważ nie zebrał on tysiąca podpisów w jednej z prowincji, choć w sumie uzyskał ponad 44 tysiące podpisów ponad wymagane minimum.

Zgodnie z ostatecznie listą ustaloną przez Centralną Komisję Wyborczą, do wyborów zostali dopuszczeni następujący kandydaci:

Amr Mussa, były Sekretarz Generalny Ligi Arabskiej, który ponadto przez 10 lat pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych. W swoim programie wyborczym zapowiada zreformowane władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, którą nazwał kręgosłupem egipskiej gospodarki. Jest zwolennikiem normalizacji stosunków z Izraelem oraz utworzenia państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu i w strefie Gazy.

Ahmed Szafik, ostatni premier w okresie rządów Hosniego Mubaraka. Obecnie twierdzi, że zawsze pozostawał w opozycji wobec Mubaraka i proponuje zamrożenie kont bankowych czołowych przedstawicieli reżimu.

Husam Chajralla, kandydat Demokratycznej Partii Pokoju. W przeszłości spadochroniarz i funkcjonariusz wywiadu.

Abdallah al-Aszal, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze, były wiceminister spraw zagranicznych. Deklaruje gotowość współpracy ze wszystkimi, którzy chcą bronić zdobyczy rewolucji.

Abdel Moneim Abul Fatuh, były czołowy działacz liberalnego skrzydła w Bractwie Muzułmańskim, usunięty po tym, kiedy zadeklarował chęć startu w wyborach. W swym programie kładzie nacisk na rozwój edukacji i nauki oraz otwarcie kraju na inwestycje z krajów arabskich.

Mohammad Mursi, lider powiązanej z Bractwem Muzułmańskim Partii Wolności i Prawa. Popierany przez Bractwo po odrzuceniu kandydatury el-Szatera.

Muhammad Salim al-Auua, islamski intelektualista, prawnik, popierany przez Nową Partię Centrową (al-Uasat). Opowiada się jako zwolennik nieskrępowanej działalności małej przedsiębiorczości i przeciwko administracji państwowej. W polityce zagranicznej jest zwolennikiem zrównoważonych stosunków z zachodem, a zwłaszcza z USA. Uważa, że Egipt powinien utrzymywać normalne stosunki z Izraelem jak z wrogiem z którym zawarliśmy rozejm.

Hamdin Sabbahi, współzałożyciel partii Godność, uznającej, że odrodzenie świata arabskiego może nastąpić w wyniku wprowadzenia równości społecznej oraz rozwoju nauki i kultury. Sabbahi jest zdecydowanym przeciwnikiem Izraela i orędownikiem wsparcia dla sprawy palestyńskiej.

Chalid Ali, najmłodszy z kandydatów, lewicowy działacz w kwestii praw człowieka i prawa pracy.

Hiszam al-Bastauisi, kandydat lewicowej Narodowej Partii Postępowych Unionistów (al-Tadżammu). W przeszłości był wiceprezesem Trybunału Kasacyjnego, najwyższego w Egipcie sądu apelacyjnego. W 2005 r. przeszedł do opozycji.

Abu al-Izz al-Hariri, deputowany, kandydat Socjalistycznego Sojuszu Ludowego. Działacz związkowy, za czasów Mubaraka pięciokrotnie aresztowany za działalność w związkach zawodowych i sprzeciw wobec układu z Izraelem w 1978 r.

Zawodowi policjanci: Mahmud Hussam i Muhammad Fauzi.

Zgodne z prawem kandydat może przeznaczyć na kampanię wyborczą kwotę o równowartości nie większej niż 1,65 miliona dolarów.

Bolesław K. Jaszczuk



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


5 maja:

1818 - W Trewirze urodził się Karol Marks.

1923 - Helena Jurgielewicz jako pierwsza Polka otrzymała dyplom lekarza weterynarii po ukończeniu z ogólnym wynikiem celującym Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie.

1950 - Pogrzeb Kazimierza Pużaka na Starych Powązkach.

1993 - Rozpoczął się strajk sfery budżetowej.

2005 - Wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii wygrała Partia Pracy zdobywając 37% głosów.

2010 - W Grecji rozpoczęły się protesty społeczne.


?
Lewica.pl na Facebooku