Warszawa: Chwała terrorystom
[2012-05-20 21:58:27]
![]() Pierwszym związanym z kampanią wydarzeniem był spacer po Warszawie pod tytułem "Chwała terrorystom". Jego uczestnicy mieli okazję zwiedzić miejsca związane z działalnością polskich terrorystów w latach 1861-1906. Spacer prowadził Piotr Ciszewski z LA, który przygotował również broszurę opisującą wydarzenia omawiane podczas zwiedzania Spacer rozpoczął się na stokach Cytadeli Warszawskiej, na których wykonywano wyroki śmierci, między innymi na zamachowcach z Organizacji Miejskiej czy Organizacji Bojowej PPS. Następnie zwiedzający przeszli przez stare i nowe miasto. Odwiedzili również Plac Teatralny na którym 1 listopada 1905 roku doszło do masakry demonstrantów dokonanej przez carskie wojska. W Ogrodzie Saskim mieli okazję poznać historię jednego z pierwszych zamachów terrorystycznych, dokonanego przez bojowca Organizacji Miejskiej na hrabiego Aleksandra Nikołajewicza Ludersa, carskiego namiestnika w Warszawie. Na Placu Grzybowskim Ciszewski opowiedział historię zbrojnej demonstracji PPS z 13 listopada 1904 roku, kiedy to bojowcy otworzyli ogień do żandarmów broniąc czerwonego sztandaru. W starciu tym brał udział bojowiec PPS Stefan Okrzeja, stracony później za zamach bombowy na cyrkuł na Pradze. Omówiony został również zamach na namiestnika Fiodora Berga dokonany w roku 1863 przez tak zwanych sztyletników, czyli V Oddział Żandarmerii Narodowej, związany z rządem powstańczym z czasów Powstania Styczniowego. Uczestnicy spaceru poznali sylwetkę Ignacego Chmieleńskiego zwanego małym Robespierre'm i związanego ze stronnictwem "Czerwonych", łączącym walkę z okupantem z hasłami społecznymi. Spacer zakończył się na Nowym Świecie w miejscu jednego z zamachów podczas tak zwanego "pogromu policji", zmasowanej serii ataków bojowców PPS na carskich policjantów, żołnierzy i przedstawicieli okupacyjnej administracji. 15 sierpnia 1906 roku bojowcy zastrzelili na Nowym Świecie żandarma i żołnierza, rozbijając wrogi patrol. Przedstawiona została również sylwetka szczególnie zasłużonego podczas pogromu policji bojowca PPS Henryka Barona. Kampania "Historia czerwona i czarno-czerwona" ma na celu przypominanie historii polskiego ruchu robotniczego, a zwłaszcza jej mniej znanych epizodów. Odkłamywanie obowiązującej propagandy oraz propagowanie podejścia do historii jako związanej z procesami społecznymi. W ramach kampanii obok spacerów i broszur ma zostać przygotowany między innymi przewodnik po Warszawie w formie audio. (fot. B.K.) |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?