Strajk pracowników muzeów i galerii

[2012-05-24 12:56:24]

Pracownicy muzeów i galerii postanowili wesprzeć artystów, którzy w specjalnej odezwie sprzeciwili się lekceważeniu ich przez władze. Autorzy odezwy domagają się rozpoczęcia prac nad stworzeniem takiego systemu, który nie wyrzucałby artystów poza nawias społeczeństwa. Chodzi np. o stworzenie systemu ubezpieczeń zdrowotnych oraz świadczeń emerytalnych, obejmującego twórców kultury, którzy nie są zatrudnieni na etatach. Większość z artystów żyje w biedzie, a władze państwowe sprawy kultury i sztuki traktują jako kwestie marginalne, bez większego znaczenia.

24 maja strajkują m.in. pracownicy tak ważnych instytucji kulturalnych, jak Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, warszawskiej Zachęty oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Niektóre instytucje będą zamknięte przez cały dzień, inne tylko przez kilka godzin. Jeszcze inne (np. krakowski MOCAK), w pełni solidaryzując się z akcją, nie zdecydowały się na przerwanie pracy i będą otwarte dla zwiedzających. W proteście weźmie udział około 100 placówek kulturalnych.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uznał, że strajk to zły pomysł, a domaganie się specjalnych przywilejów w czasach kryzysu, kiedy trwają prace nad reformą emerytalną, która wymusi wiele wyrzeczeń od wielu ludzi, wydaje się być czymś niewłaściwym.

Katarzyna Górna i Karol Sienkiewicz, przedstawiciele inicjatorów strajku z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, w rozmowie z Jasiem Kapelą z "Krytyki Politycznej", oświadczyli,że artyści nie domagają się jakichś szczególnych przywilejów, ale żądają respektowania przez państwo polskie standardów przyjętych w całym cywilizowanym świecie. Czas najwyższy dowartościować sferę kultury i sztuki. Chcemy pokazać tą symboliczną akcją, że kultura jest zagrożona. A przynajmniej artyści - mówią organizatorzy protestu "Dzień bez sztuki".

STRAJK ARTYSTYCZNY - ODEZWA


Krytyka Polityczna - Górna, Sienkiewicz: Nie walczymy o żadne kokosy

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku