Poznań: Prawicowcy przeciw Teatrowi Ósmego Dnia

[2012-05-26 23:27:15]

W związku ze znowelizowaniem ustawy o działalności kulturalnej, poznańska Rada Miasta zebrała się 22 maja, aby przegłosować zmiany w statutach miejscowych instytucji kulturalnych. Głosowania przebiegały szybko i bezproblemowo. Dopiero propozycja zmian w statucie Teatru Ósmego Dnia wzbudziła kontrowersje. Za uchwaleniem zmian byli radni SLD i część z PO, natomiast przeciwko głosowali radni PiS i Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. Kilku radnych PO wstrzymało się od głosu bądź nie uczestniczyło w głosowaniu. W ten sposób Rada Miasta odrzuciła nowy statut Teatru Ósmego Dnia. Konsekwencjami mogą być cofnięcie dotacji i likwidacja teatru.

Dyskusja nad statutem była bardzo smutnym wydarzeniem, nie zarzucono nam właściwie żadnych merytorycznych błędów. Zamiast tego wytykano teatrowi, że jest za bardzo rozdyskutowanym i zaprasza na spotkania osoby, które nie podobają się radnym - powiedziała Małgorzata Grupińska-Bis z Teatru Ósmego Dnia.

Od dłuższego czasu działalność Teatru Ósmego Dnia spotykała się z krytyką ze strony prawicowych środowisk w Poznaniu. Według Norberta Napieraja z PRO teatr zajmuje się głównie działalnością pozateatralną, np. wykładami prof. M. Środy. Radny Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) oświadczył, że Teatr ma być od grania, a nie od spotykania. Prawicowcy zarzucają też poznańskim "Ósemkom" lewacką agitację i psucie obyczajów.

Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W końcu lat siedemdziesiątych przekształcił się w teatr zawodowy. Uznawany jest za jedną z najważniejszych polskich scen alternatywnych. Odnosił sukcesy w kraju i za granicą. Jego twórcy nigdy nie ograniczali się do występów na scenie, ale prowadzili również warsztaty aktorskie, projekty edukacyjne i inne działania wspierające sztukę niekomercyjną. Od 2003 roku kieruje nim Ewa Wójciak.

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku