USA: Rodney King nie żyje

[2012-06-17 19:25:06]

Rodney King, którego brutalne pobicie przez policję (na zdjęciu) wywołało słynne zamieszki w Los Angeles w 1992 r., zmarł w wieku 47 lat. Mężczyzna został znaleziony przez narzeczoną w basenie obok własnego domu w Rialto w Kalifornii. Zdaniem policji zdarzenie nie nosi znamion zaangażowania osób trzecich, ale dokładne okoliczności śmierci Kinga nie są znane.

Odegrał on istotną rolę we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych w kontekście właściwego jej problemu dyskryminacji rasowej. 3 marca 1991 r. został zatrzymany przez kontrolę drogową, a następnie skatowany przez 4 białoskórych policjantów. Wymierzyli oni mu wówczas 55 wyjątkowo brutalnych ciosów i 6 kopnięć, wielokrotnie wyzywając i grożąc śmiercią. Walka o życie ciężko rannego Kinga trwała przeszło 5 godzin, w czasie których był on trzykrotnie operowany przez lekarzy.

Zajście, które spowodowało stały uszczerbek na zdrowiu mężczyzny, zostało zarejestrował przypadkowy świadek, hydraulik, George Holliday, obudzony przez wyciem syren. Rozesłał on swoje nagranie do lokalnych mediów, skąd rozprzestrzeniło się na cały kraj, wywołując powszechne oburzenie w całych USA.

Policyjni kaci zostali jednak następnie uniewinnieni przez amerykański sąd. Wyrok ten doprowadził do wybuchu słynnych, sześciodniowych zamieszek w Los Angeles, które w dramatyczny sposób unaoczniły skalę problemu dyskryminacji rasowej w USA. W czasie tych walk śmierć poniosły 53 osoby, a 2,3 tys. zostało rannych. Wybuchło wówczas 7 tys. pożarów oraz zdewastowano 3 tys. sklepów, a finansowe straty przekroczyły poziom miliarda dolarów. Walki przeniosły się też częściowo na mniejszą skalę do Las Vegas i Atlanty. Na podstawie ponownego procesu 2 z 4 napastników otrzymało wyroki 2,5 więzienia, za to 2 kolejnych oczyszczono ze wszystkich zarzutów.

W ostatnich latach zmarły popadł w alkoholizm i narkomanię, starając się bez sukcesów walczyć z tymi uzależnieniami, a także wielokrotnie popadał w kolizje z prawem. Wydarzenia, których stał się ofiarą, przyniosły mu ogromną popularność. W ostatnim czasie pobicie Kinga przypomniane zostało z powodu zabójstwa Trayvona Martina.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku