Arabia Saudyjska: Władze siłą rozpędzają demonstracje

[2012-07-29 16:02:43]

W dystrykcie Katif, położonym w bogatej w złoża ropy naftowej Wschodniej Prowincji Arabii Saudyjskiej, doszło w ostatnich dniach do kolejnych protestów zakończonych starciami z siłami porządkowymi, które otworzyły ogień do demonstrantów raniąc wielu z nich. Organizatorzy protestów twierdzą, że miały one pokojowy charakter, natomiast prorządowe media donoszą, że demonstranci palili opony oraz rzucali butelki z koktajlem Mołotowa i sprowokowali starcia z policją.

Były to drugie w tym miesiącu i kolejne w tym roku antyrządowe protesty w tym rejonie. Podczas poprzednich zamieszek 9 lipca zginęły dwie osoby. Demonstrujący domagali się równouprawnienia szyickiej ludności zamieszkującej prowincję. Zdaniem Międzynarodowej Grupy Kryzysowej, niezależnej organizacji międzynarodowej zajmującej się zapobieganiu i rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, przedstawiciele liczącej co najmniej 2 miliony, spośród około 26 milionów mieszkańców kraju, mniejszości szyickiej nie są dopuszczani do wyższych stanowisk w administracji państwowej i siłach bezpieczeństwa.

Protestujący żądali także wypuszczenia na wolność osób zatrzymanych w trakcie poprzednich protestów. Wśród nich znajduje się także szyicki duchowny Szejch Nimr al-Nimr. Jest on znany z ostrych wystąpień antyrządowych, prowadzonej od 2009 r. działalności na rzecz praw szyitów i walki z korupcją. Jego aresztowanie w lipcu br. stworzyło dodatkowy impuls do społecznych protestów.

Władze oskarżają organizatorów akcji protestacyjnych o nielegalne posiadanie broni, strzelanie do policji oraz o wysługiwanie się obcym agenturom, jednocześnie oskarżając Iran o wzniecanie niepokojów. Z argumentacją władz saudyjskich współgra niedawna wypowiedź jakiej udzielił szef policji Dubaju Dahi Chalfan. Nawiązując do aresztowań w ostatnich trzech miesiącach opozycyjnych aktywistów stwierdził, że region Zatoki Perskiej narażony jest na niebezpieczeństwo ze strony Iranu i Syrii. Jesteśmy świadomi, że są grupy spiskowców dążących w długim okresie czasu do obalenia rządów w państwach Zatoki – mówił Chalfan. Do wrogów zaliczył też Braci Muzułmańskich oraz ich rządy w Damaszku i Afryce Północnej.


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku