Greenpeace: Protest przeciwko odwiertom ropy naftowej w Arktyce (akt.)

[2012-08-24 14:33:19]

24 sierpnia działacze Greenpeace rozpoczęli okupację należącej do Gazpromu platformy wiertniczej Prirazłomnoje na Morzu Peczorskim. Na platformie znajduje się sześciu aktywistów Greenpeace, w tym dyrektor generalny tej organizacji Kumi Naidoo. Protestują oni przeciwko eksploatacji ropy naftowej w Arktyce i domagają się natychmiastowego przerwania prac wydobywczych w tym regionie. Ewentualny wyciek ropy naftowej doprowadziłby do katastrofy ekologicznej na ogromnym obszarze.

Gazprom jeszcze w tym roku zamierza rozpocząć odwierty, ale nie ma on planu zarządzania kryzysowego na wypadek wycieku. Prawdopodobieństwo takiej katastrofy jest w tym regionie bardzo duże. Eksperci z rosyjskiego centrum badawczego Infomatica Riska przewidują, że wyciek spowodowałby skażenie 140 tys. km kwadratowych wód otwartych i 3 tys. km wybrzeża. Gazprom będzie pierwszą firmą na świecie, która rozpocznie komercyjne odwierty ropy naftowej w Arktyce.

Eksploatacja Arktyki to barbarzyństwo. Ryzyko zanieczyszczeń jest ogromne, a znajdująca się tam ilość ropy jest równa trzyletniemu zapotrzebowaniu świata na ten surowiec. To nie jest warte zniszczenia tego unikalnego ekosystemu i życia ludzi tam mieszkających. Dalsze inwestycje w wydobycie paliw kopalnych to ślepa uliczka, odciągająca uwagę od tego, co jest prawdziwą energetyczną przyszłością tej planety – odnawialnych źródeł energii - powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Greenpeace proponuje utworzenie na tych obszarach Arktycznego Sanktuarium Przyrody, na którym obowiązywałby całkowity zakaz wydobycia surowców i rybołówstwa.

Po 15 godzinach okupacji aktywiści musieli zejść z platformy. Zostali oni zaatakowani z armatek wodnych przez pracowników Gazpromu. Gdy to nie dało rezultatów, obrzuceni zostali śrubami i innymi ciężkimi przedmiotami. Aktywiści przeszli na statek Arctic Sunrise, na którym będą kontynuować protest.

Wyzwanie, jakiego się podjęliśmy, zakłóciło choć na chwilę to niebezpieczne przedsięwzięcie i zwróciło na nie oczy całego świata. Ta akcja była tylko małą częścią nowego ruchu dla ochrony Arktyki, którego nie da się zastraszyć armatkami wodnymi czy inna formą korporacyjnej brutalności - oznajmił Kumi Naidoo.

Greenpeace - Uratuj Arktykę

fot. Wikimedia Commons

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


16 maja:

1921 - Została założona Komunistyczna Partia Czechosłowacji (KPCz).

1945 - Utworzono Politechnikę Śląską w Gliwicach.

1974 - Socjaldemokrata Helmut Schmidt został nowym kanclerzem RFN.

2000 - Zmarł Andrzej Szczypiorski, pisarz, żołnierz AL, uczestnik powstania warszawskiego, więzień KL Sachsenhausen, pod koniec lat 70. związany z KOR.

2005 - Parlament Kuwejtu przyjął ustawę, dzięki której kobiety w tym kraju uzyskały pełne prawa wyborcze.

2009 - W Kuwejcie odbyły się wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy zdobyły mandaty 4 kobiety.

2012 - We Francji powstał centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta.

2015 - David Granger z lewicowego sojuszu APNU-AFC został prezydentem Gujany.


?
Lewica.pl na Facebooku