Coraz gorsze nastroje na rynku pracy

[2012-09-09 13:49:24]

Firma Work Service przedstawiła raport, z którego wynika, że w Polsce już co trzeci zatrudniony obawia się o swoje miejsce pracy, czyli aż o 17% więcej niż rok temu.

Work Service powołuje się też na dane GUS z lipca, z których wynika, że badane przedsiębiorstwa zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 38,5 tys. pracowników. Zatem w perspektywie kolejnych kwartałów można się spodziewać wzrostu bezrobocia, co już teraz budzi niepokój pracowników, którzy jeszcze rok temu nie bali się utraty pracy.

Obawa o utratę pracy dominuje szczególnie wśród osób najkrócej pracujących, w wieku od 18 do 24 lat. W tej grupie zdecydowana większość badanych obawia się o swoje stanowisko pracy i spodziewa się utraty zatrudnienia w przeciągu najbliższych dwóch lat. Work Service zaznacza, że obawa o utratę pracy maleje wraz z wiekiem.

Niepewność na rynku pracy sprawiła również, że obniżyły się przewidywania pracowników względem poziomu wynagrodzenia. Większość pracowników liczy na utrzymanie status quo (64%). Warto pamiętać, że utrzymanie płac na niezmienionym poziomie oznacza ich stopniowy spadek, ponieważ szacowana inflacja w przyszłym roku wyniesie 3–4%. Inni liczą się z możliwością obniżenia poziomu wynagrodzenia (18%), co jeszcze rok temu brało pod uwagę zaledwie 5% pracowników.

Powyższe dane potwierdza raport agencji Randstad. Zgodnie z nim 70% pracodawców nie planuje podwyżek wynagrodzenia w ciągu najbliższego roku. Wzrost pensji jest brany pod uwagę jedynie w 12% przedsiębiorstw. W porównaniu do poprzedniego badania, opublikowanego w maju bieżącego roku, więcej firm deklaruje, że płace w ciągu najbliższych sześciu miesięcy spadną (8% obecnie, wobec 3% w kwietniu 2012 roku). Eksperci Randstad podkreślają, że mamy do czynienia z tendencją spadkową i nastroje na rynku pracy pogarszają się.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku