Bruksela: Wystawa w Europarlamencie o biedzie w Polsce

[2012-09-27 01:36:07]

"Bieda w Polsce - obrazy i fakty" to tytuł wystawy pokazanej 26 września w Parlamencie Europejskim. Jej organizatorką była Gabriele Zimmer, europosłanka z ramienia Die Linke i przewodnicząca frakcji Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Nordyckiej Zielonej Lewicy. Od wielu lat zajmuje się ona problemami ubóstwa w Europie. Tym razem postanowiła zaprezentować w Brukseli zdjęcia, które otrzymała z Polski. Są to fotografie Krzysztofa Ciemnego, które opublikowano wcześniej w albumie "Bieda w Polsce - obrazy i fakty". Książka została wydana przez Instytut Studiów Społecznych im. Edwarda Szymańskiego w 2011 roku. Agata Nosal i Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej opatrzyli album swymi komentarzami.

Protesty polskich europosłów spowodowały, że wystawa była pokazywana tylko przez trzy godziny w małej sali. Uniemożliwiono jej prezentację w otwartej przestrzeni PE w ciągu kilku dni. Organizatorzy wystawy zaapelowali do przewodniczącego PE, aby umożliwił prezentację wystawy w miejscu, które wcześniej było zaplanowane. W ten sposób mogłoby ją zobaczyć dużo więcej osób. Postępowanie polskich europarlamentarzystów przyczyniło się do tego, że specjalnej wymowy nabierają słowa z plakatu, na którym określono wystawę jako zakazaną.

Wystawa ta szczególnie oburzyła europosła Marka Migalskiego z PJN, który uznał ją za akt szowinizmu i nacjonalizmu. Zdaniem Migalskiego prezentacja zdjęć, które obrazują biedę zarówno mieszkańców lubelskiej wsi, jak i wielkomiejskiej Łodzi, jest stygmatyzowaniem naszego kraju. W Polsce są obszary biedy, dokładnie tak, jak w każdym innym kraju unijnym - stwierdził Migalski.

Biedni oglądają bogatych w telewizji. Bogaci nie chcą o biednych nawet słyszeć. Samo zjawisko istnienia biedy zdaje się obrażać uczucia estetyczne elity, która bryluje w mediach - napisali autorzy albumu "Bieda w Polsce".

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku