Wrocław: Konferencja o nierównościach społecznych

[2012-10-06 09:41:27]

5 października w Sali Konferencyjnej Ossolineum odbyła się zorganizowana w ramach Festiwalu Równości minikonferencja naukowa o nierównościach społecznych w Polsce i na świecie. Przewodniczący obradom, Piotr Żuk, podkreślił wagę podejmowanej problematyki w obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Jan Sowa, socjolog z Instytutu Jagiellońskiego, przedstawił informacje na temat rosnącej w ostatnich dziesięcioleciach dynamiki zmian w dochodach. Jedną z konsekwencji szybkiego bogacenia się 0,1 promila najbogatszych w porównaniu do pozostałych jest to, że koszty ekstremalnie dobrego życia (ceny luksusowych dóbr) od 1976 do 2012 r. wzrosły trzykrotnie bardziej niż inflacja. Sowa porównał także ostro skośne rozkłady bogactwa z mającymi charakter normalny rozkładami różnych cech w przyrodzie, argumentując w ten sposób przeciwko tezie o rzekomo naturalnym charakterze nierówności społecznych. Argumentował także, iż walka społeczna o uznanie (prawa kobiet, mniejszości seksualne) i walka społeczna o równość to są dwa obszary, które powinny być równolegle, lecz odrębnie realizowane. Ubodzy nie chcą bowiem uznania, ale równouprawnienia.

W otwierającej konferencję prezentacji niżej podpisany przedstawił dane świadczące o tym, że kraje o większych nierównościach dochodowych doświadczają różnego rodzaju problemów społecznych i zdrowotnych w większym stopniu niż kraje bardziej egalitarne. Następnie zaprezentował krótki przegląd teorii i wyników badań, dotyczących akceptacji nierówności społecznych. Bardziej szczegółowo opisał eksperyment, który – wraz z innymi – dał podstawy do optymistycznej konkluzji, że na stosunek do nierówności można wpływać, zmieniając postawy na bardziej egalitarne.

W ostatnim wystąpieniu Ewa Groszewska, socjolożka, działaczka Polskiej Partii Pracy "Sierpień 80", przypomniała, że podejmowane są konkretne działania na rzecz zmniejszenia nierówności społecznych. W trakcie trwania wrocławskiej konferencji miała miejsce demonstracja "W obronie publicznej służby zdrowia", organizowana jest przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz związek zawodowy "Sierpień 80". Groszewska postulowała poszukiwanie pragmatycznych alternatyw społecznych, które realizowałyby idee równości. Jej zdaniem po transformacji to wolność, ale jedynie wolność przedsiębiorcy, miała służyć legitymizacji nowego systemu, a tematem, który powinna podejmować lewica są umowy śmieciowe. Na zakończenie wyraziła wiarę w to, że ludzkość powróci na drogę Równości, Wolności i Braterstwa.

W dyskusji zabrało głos kilka osób z sali, między innymi wyrażając opinię, że walczyć należy nie o całkowitą równość, a o zmniejszenie nierówności, a także, że naukowcy i lewicowi aktywiści powinni znaleźć język, którym mogliby porozumiewać się ze społeczeństwem i skuteczniej przekazywać im swoje wiadomości i idee.

Podsumowując cześć naukową Festiwalu Równości Piotr Żuk wskazał na prosystemową, antyegalitarną rolę kościoła katolickiego w Polsce. Zaprosił też na pozostałe imprezy Festiwalu: koncert kilku zespołów, m.in. Dezertera i R.U.T.A., wystawę i przegląd filmów Kena Loacha.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku