Demonstracje związkowców z OPZZ i FZZ

[2012-11-16 01:32:11]

14 listopada w kilku miastach Polski odbyły się demonstracje pracownicze związkowców z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

Największa pikieta odbyła się w Warszawie. Pod Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej demonstrowało około 1,5 tys. osób z OPZZ, FZZ i Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Protestujący krytykowali neoliberalną politykę rządu. Wskazywali, że rośnie zakres umów śmieciowych, bezrobocia i ubóstwa, a spadają realne wynagrodzenia. Związkowcy krytykowali też rząd za niskie świadczenia społeczne i wydłużenie wieku emerytalnego. W opinii protestujących rząd nie podejmuje działań skutecznie blokujących negatywne zjawiska i ogranicza się do pozornego dialogu, z którego nic nie wynika. Na demonstracji przemawiali między innymi przewodniczący OPZZ, Jan Guz, przewodniczący FZZ, Tadeusz Chwałka, Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, szef ZNP, Sławomir Broniarz, Anna Grodzka z Ruchu Palikota i Artur Ostrowski z SLD.

Około 800 związkowców protestowało przed południem w Katowicach. Manifestację zorganizowali przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim przedstawiciele OPZZ i FZZ, do których dołączyli związkowcy z Sierpnia 80.

Związkowcy pikietowali też przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Przedstawiciele policji, straży pożarnej, służby zdrowia, nauczycieli uzbrojeni w trąbki, transparenty i gwizdki domagali się podwyższenia płacy minimalnej, skuteczniejszej walki z bezrobociem, wycofania się z podwyższenia wieku emerytalnego, wyższych podatków dla najbogatszych.

Pikieta związkowców odbyła się także przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu, na którą przyszło około 200 osób z OPZZ i Inicjatywy Pracowniczej.

Wreszcie związkowcy demonstrowali pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku. Około 150 osób z OPZZ domagało się godnej pracy i płacy.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku