Sejm: Wanda Nowicka traci stanowisko

[2013-01-24 22:28:17]

Wanda Nowicka (na zdjęciu), nie będzie już pełnić funkcji wicemarszałkini Sejmu. Jej macierzysty klub parlamentarny Ruchu Palikota oficjalnie wycofał swoje poparcie dla sprawowania przez nią tego stanowiska. Decyzja jest skutkiem przyjęcia przez Nowicką 40 tys. zł z nagrody przyznanej wszystkim członkom prezydium Sejmu (Ewa Kopacz przyznała sobie 45 tys.).

Klub w swoim oficjalnym oświadczeniu określił tę decyzję jako „trudną i bolesną”, ale konieczną ze względu na pryncypia partii prezentującej się jako ugrupowanie „idei”, a nie „władzy”. Jednocześnie nie odciął się jednak od dalszej współpracy z posłanką.

Sama zainteresowana poinformowała jednak, że swoją nagrodę przekazała na cele charytatywne. Pieniądze otrzymały: Stowarzyszenie na rzecz Praw Kobiet i Rodziny z Olsztyna (na pomoc prawną dla ofiar przemocy), Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej (na pomoc prawną dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością), a także Fundacja Po DRUGIE – na pomoc młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością, w tym dla młodocianych matek. Nowicka przedstawiła na swojej stronie internetowej potwierdzenia przelewów, poświadczających wpłaty na łączną kwotę 24 tys. zł dla tych organizacji.

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Nowicką na jej dotychczasowym stanowisku. Janusz Palikot wykluczył na antenie TVN24 własną kandydaturę, a także Andrzeja Rozenka, w gronie ewentualnych kandydatów wymienia się natomiast Annę Grodzką, która podobnie jak Nowicka, kojarzona jest z lewicowym skrzydłem Ruchu. Jej nazwisko było zresztą wymieniane już w czasie spekulacji nad przyszłym składem prezydium niższej izby parlamentu na początku jego obecnej kadencji.

Sam Palikot przypomniał jednocześnie, że jest zwolennikiem likwidacji Senatu, a także podniesienia poselskich pensji do poziomu 10 tys. euro miesięcznie. Miałoby to zwiększyć zainteresowanie obywateli czynnym uczestniczeniem w życiu politycznym.

Łukasz Drozda



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku