Sejm: Wanda Nowicka traci stanowisko

[2013-01-24 22:28:17]

Wanda Nowicka (na zdjęciu), nie będzie już pełnić funkcji wicemarszałkini Sejmu. Jej macierzysty klub parlamentarny Ruchu Palikota oficjalnie wycofał swoje poparcie dla sprawowania przez nią tego stanowiska. Decyzja jest skutkiem przyjęcia przez Nowicką 40 tys. zł z nagrody przyznanej wszystkim członkom prezydium Sejmu (Ewa Kopacz przyznała sobie 45 tys.).

Klub w swoim oficjalnym oświadczeniu określił tę decyzję jako „trudną i bolesną”, ale konieczną ze względu na pryncypia partii prezentującej się jako ugrupowanie „idei”, a nie „władzy”. Jednocześnie nie odciął się jednak od dalszej współpracy z posłanką.

Sama zainteresowana poinformowała jednak, że swoją nagrodę przekazała na cele charytatywne. Pieniądze otrzymały: Stowarzyszenie na rzecz Praw Kobiet i Rodziny z Olsztyna (na pomoc prawną dla ofiar przemocy), Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej (na pomoc prawną dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością), a także Fundacja Po DRUGIE – na pomoc młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością, w tym dla młodocianych matek. Nowicka przedstawiła na swojej stronie internetowej potwierdzenia przelewów, poświadczających wpłaty na łączną kwotę 24 tys. zł dla tych organizacji.

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Nowicką na jej dotychczasowym stanowisku. Janusz Palikot wykluczył na antenie TVN24 własną kandydaturę, a także Andrzeja Rozenka, w gronie ewentualnych kandydatów wymienia się natomiast Annę Grodzką, która podobnie jak Nowicka, kojarzona jest z lewicowym skrzydłem Ruchu. Jej nazwisko było zresztą wymieniane już w czasie spekulacji nad przyszłym składem prezydium niższej izby parlamentu na początku jego obecnej kadencji.

Sam Palikot przypomniał jednocześnie, że jest zwolennikiem likwidacji Senatu, a także podniesienia poselskich pensji do poziomu 10 tys. euro miesięcznie. Miałoby to zwiększyć zainteresowanie obywateli czynnym uczestniczeniem w życiu politycznym.

Łukasz Drozda



Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku