Ukraina: W wyborach prezydenckich weźmie udział 23 kandydatów

[2014-04-06 14:27:46]

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza dopuściła do udziału w przewidzianych na 25 maja wyborach prezydenckich 23 spośród 46 zgłoszonych kandydatów. Główne przyczyny odmowy rejestracji to brak pełnej wymaganej dokumentacji oraz wniesienia kaucji w wysokości 2,5 miliona hrywien (równowartość ponad 150 tys. euro).

Wśród pretendentów znajdują się osoby rekomendowane przez partie polityczne oraz kandydaci niezależni i członkowie partii, którzy sami zgłosili swoje kandydatury. Jako jedna z pierwszych zgłosiła swój akces wyborczy stojąca na czele partii Batkiwszczyna, była premier Julia Tymoszenko. Podczas niedawnego zjazdu partii mówiła o konieczności jak najszybszego przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej i integracji z zachodnimi strukturami obronnymi. Zapowiedziała też, że będzie prowadzić osobistą wojnę z oligarchami.

Kandydatem Partii Regionów będzie zwolniony przez nowe władze były szef obwodowej administracji w Charkowie Michaił Dobkin. Na zjeździe partii zyskał on poparcie 315 delegatów tj. niemal 10-krotnie większe niż jego najgroźniejszy rywal Serhij Tihipko, były wicepremier a obecnie deputowany do Rady Najwyższej. Tihipko będzie jednak ubiegać się o urząd prezydenta jako kandydat indywidualny, podobnie jak inni członkowie Partii Regionów: były wicepremier Jurij Bojko i deputowany Ołeh Cariow.

Przywódca partii UDAR Witalij Kłyczko zrezygnował z ubiegania się o prezydenturę zapowiadając jednocześnie, że będzie kandydował w wyborach na mera Kijowa. Prawdopodobnie Kłyczko nie chciał ryzykować odrzucenia jego kandydatury przez Centralną Komisję Wyborczą. Nie spełnia on bowiem konstytucyjnego warunku dopuszczającego kandydowanie w wyborach prezydenckich jedynie osób, które przez ostatnie 10 lat mieszkały i płaciły podatki na Ukrainie. Tymczasem Kłyczko znajduje się na liście rezydentów USA. Rekomendowanym przez UDAR kandydatem na prezydenta został jeden z najbogatszych ukraińskich oligarchów, właściciel potężnego koncernu wyrobów cukierniczych, nazywany „czekoladowym królem” Petro Poroszenko. Podpisał on z Witalijem Kłyczko tzw. deklarację zjednoczenia przewidująca wspólne prowadzenie kampanii wyborczej.

Z ramienia Komunistycznej Partii Ukrainy kandydować będzie jej lider Petro Symonenko. Nadzwyczajny zjazd partii przyjął program „Od Ukrainy dla oligarchów do Ukrainy dla narodu” będący na podstawą kampanii wyborczej. Ukraińscy komuniści opowiadają się m.in. za strukturą federacyjną kraju, rozwojem współpracy gospodarczej i naukowej z Rosją oraz przeciwko zawarciu umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Delegaci zjazdu prawicowo-nacjonalistycznej partii Swoboda jednogłośnie rekomendowali na swojego kandydata przywódcę partii Ołeha Tiahnyboka. Na spotkaniu z dziennikarzami Tiahnybok nie wykluczył możliwości współdziałania ze skrajnie prawicowym Prawym Sektorem, którego pojawienie się na scenie politycznej określił jako fakt pozytywny.

Prawy Sektor odbył swój zjazd za zamkniętymi drzwiami na którym podjęto decyzję o przekształceniu ugrupowania w partię polityczną. Na zjeździe ustalono, że kandydatem Prawego Sektora będzie jego przywódca Dmytro Jarosz, jednak on sam zapowiedział, że będzie startował jako kandydat niezależny.

Własnego kandydata nie wystawiła wpływowa niegdyś Socjalistyczna Partia Ukrainy. Wsparła natomiast niezależną kandydatkę, lekarkę Olhę Bohomołec, której poglądy zbieżne są z programem partii zakładającym zbudowanie społeczeństwa sprawiedliwości społecznej.

W wyborach wystartują też liderzy: narodowo-konserwatywnej Ukraińskiej Partii Narodowej Ołeksandr Kłymenko, prawicowego Ruchu Narodowego Ukrainy Wasył Kujbida, Partii Radykalnej, skłócony z Julią Tymoszenko, deputowany i dziennikarz Ołeh Liaszko, powiązanej z Batkiwszczyną partii Stanowisko Obywatelskie, były minister obrony Anatolij Hrycenko. W wyborach kandyduje także prezydent Wszechukraińskiego Kongresu Żydowskiego Wadim Rabinowicz.

Do wyborów stają także dawni funkcjonariusze państwowi: b. minister polityki socjalnej Natalia Korołewska, b. szef wywiadu Mykoła Małomuż, b. szef Komitetu Antymonopolowego Wasył Cuszko, b. I zastępca prokuratora generalnego Renat Kuzmin, który nadzorował m.in. śledztwo przeciwko Julii Tymoszenko. O prezydenturę ubiegają się ponadto generalni dyrektorzy Centrum Programów Antykryzysowych Wałerij Konowaliuk i spółki z o.o. Interagroeksport Wołodymyr Saranow, bezpartyjny przedsiębiorca z Charkowa Andrij Hrynenko i były radny Kijowa, aktywista Majdanu Zorian Szkirjak.

Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji lidera Partii Internetowej Ukrainy Darta Wejdera. Jak twierdzi wiceszef partii Andrij Szewczenko, powodem odmowy było zadeklarowanie większej niż wymagana kwoty stanowiącej kaucję.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


17 maja:

1936 - Obradujący we Lwowie Kongres Pracowników Kultury w Obronie Pokoju przyjął rezolucję potępiającą faszyzm.

1937 - W Hiszpanii utworzono lewicowy rząd Lopeza Negrina.

1942 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer pisma "Robotnik", dwutygodnika politycznego Polskich Socjalistów.

1944 - W obozie koncentracyjnym Ravensbrück zmarła Milena Jesenská, czeska dziennikarka, pisarka i tłumaczka.

1987 - Zmarł Gunnar Myrdal, ekonomista, polityk i socjolog szwedzki, laureat Nagrody Nobla z ekonomii 1974.

1990 - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń.

2004 - W amerykańskim stanie Massachusetts stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Portugalia stała się 8. krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - 44 funkcjonariuszy policji zginęło w zasadzce naksalitów (maoistycznej partyzantki ludowej) w dystrykcie Dantewada w indyjskim stanie Chhattisgarh.

2012 - We Francji utworzono centrolewicowy rząd Jean-Marca Ayraulta (PS).

2016 - Christian Kern (SPÖ) został kanclerzem Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku