Argentyna protestuje przeciwko brytyjskim manewrom na Falklandach

[2014-04-12 00:11:43]

11 kwietnia rząd Argentyny wręczył ambasadorowi Wielkiej Brytanii w Buenos Aires notę protestacyjną przeciwko planowanym brytyjskim manewrom na Falklandach, w których ma uczestniczyć broń rakietowa.

Jak zakomunikował argentyński MSZ, wiceminister spraw zagranicznych Eduardo Zuain wezwał brytyjskiego ambasadora Johna Freemana, aby wręczyć mu "energiczną notę protestacyjną przeciwko nowej wojennej demonstracji w strefie pokoju, jaką jest południowy Atlantyk". Zwraca w niej uwagę na fakt, że manewry zostaną przeprowadzone z udziałem broni rakietowej, w którą jest wyposażona brytyjska obrona powietrzna archipelagu; ma ona sześć ruchomych baterii pocisków rakietowych Rapier, które "brytyjskie siły zbrojne wykorzystywały na różnych teatrach działań wojennych".

Rząd argentyńskiej prezydentki Cristiny Fernandez oskarżył również Wielką Brytanię o "zlekceważenie rezolucji Narodów Zjednoczonych, które wzywały obie strony do wznowienia negocjacji dotyczących suwerenności archipelagu Malwinów".

Argentyna domaga się przywrócenia jej suwerennych praw do archipelagu, który od 1833 roku pozostaje w rękach Brytyjczyków. Londyn odmawia podjęcia rozmów w tej sprawie i podkreśla, że decyzja należy do samych mieszkańców Falklandów.

W referendum przeprowadzonym w 2013 roku, które nie uzyskało międzynarodowej aprobaty, opowiedzieli się oni za pozostawieniem archipelagu pod panowaniem korony brytyjskiej.

Archipelag składa się z dwóch dużych wysp i ok. 200 mniejszych o łącznej powierzchni ok. 12 000 km kwadratowych, a jego ludność wynosi ok. 3 400 osób. Od wybrzeża argentyńskiej Patagonii wyspy dzielą 464 kilometry, a od Londynu - 15 000 km.

W kwietniu 1982 roku argentyńskie wojska desantowe lądowały na wyspach, co wywołało wojnę z Wielką Brytanią. Argentyńczycy ponieśli klęskę w walkach z brytyjskim korpusem ekspedycyjnym i zostali zmuszeni w czerwcu 1982 roku do poddania się.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku