Ukraina: Donbas odparł zmasowany atak sił rządowych

[2014-05-04 17:51:09]

Tzw. Doniecka Republika Ludowa przetrzymała dwudniowy, zmasowany atak sił kijowskiego rządu tymczasowego w dniach 2 i 3 maja. Udało się tego dokonać głównie dzięki postawie cywilnych mieszkańców, którzy blokowali ruchy wojskowych kolumn. Były liczne ofiary wśród ludności, wojska rządowe też poniosły znaczne straty. W Mariupolu w odwecie za atak Gwardii Narodowej na miasto mieszkańcy spalili budynek biurowy PrivatBanku, należącego do prorządowego oligarchy Ihora Kołomojskiego. Powstańcy opanowali pierwsze przejście graniczne z Federacją Rosyjską.

Ataki z różnym natężeniem nastąpiły na miejscowości Słowiańsk, Andriejewka, Kramatorsk, Konstantinowka, Gorłowka i Mariupol. W operacji uczestniczyło ponad 20 śmigłowców i blisko 100 pojazdów pancernych. Zaangażowane zostały jednostki 95. samodzielnej brygady powietrzno-desantowej i Gwardii Narodowej. Niektóre pojazdy oznakowane były symboliką „Prawego Sektora”. Powstańcy zestrzelili dwa śmigłowce bojowe Mi-24 i uszkodzili dwa wielozadaniowe Mi-8. Siły rządowe straciły także co najmniej jeden BTR, który przewrócił się podczas pośpiesznej ewakuacji z Andriejewki.

Nie wiadomo, jakie są straty bojówkarzy „Prawego Sektora”, ale co najmniej kilku dywersantów z tej formacji wzięto do niewoli. Odnotowano udział w walce po stronie rządowej osób mówiących w obcych językach. We wczorajszym boju pod Krasnym Limanem uczestnicy wyraźnie słyszeli jak ranni krzyczeli po polsku i po angielsku - głosi komunikat sztabu tzw. Pospolitego Ruszenia Donbasu.

Straty 95. brygady sztab Pospolitego Ruszenia Donbasu ocenia na co najmniej 5. zabitych i 13. rannych żołnierzy.

Po stronie obrońców Donbasu najwięcej ofiar śmiertelnych jest jednak wśród ludności cywilnej. Co najmniej 10 osób zostało zastrzelonych 2 maja przez bojówkarzy „Prawego Sektora” podczas próby przełamania blokady zorganizowanej przez mieszkańców Andriejewki, położonej na południe od Słowiańska. Niektóre źródła mówią, że ofiar śmiertelnych jest kilkadziesiąt, nie mniej niż 40 osób zostało rannych. W Kramatorsku napastnicy z Gwardii Narodowej lub Służby Bezpieczeństwa zastrzelili m.in. 21-letnią sanitariuszkę Pospolitego Ruszenia Julię Izotową. Straty wśród ochotników pospolitego ruszenia oceniane są na co najmniej 4 poległych i około 10. rannych.

Znamienny incydent miał miejsce 2 maja pod Słowiańskiem - rannym pilotem zestrzelonego śmigłowca zaopiekowali się powstańcy, którzy dostarczyli go do szpitala. Wcześniej wylądował przy nim drugi śmigłowiec, ale załoga tylko odebrała pilotowi broń i odleciała, zostawiając rannego kolegę.

W Mariupolu w odwecie za atak na miasto oddziałów Gwardii Narodowej nocą z 3 na 4 maja został spalony przez mieszkańców budynek biurowy PrivatBanku. Bank ten należy do gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Ihora Kołomojskiego, jednego z głównych ukraińskich oligarchów, który znany jest jako sponsor neofaszystowskich ugrupowań "Swoboda" i "Prawy Sektor" oraz operacji pacyfikacyjnych w zbuntowanych regionach Ukrainy.

Świat nie widział jeszcze takiego heroizmu: cywilna ludność i ochotnicy Donbasu powstrzymali zbrojne ataki regularnych wojsk i struktur siłowych przestępczej kijowskiej junty - głosi komunikat władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

W reakcji na atak sił rządowych na terenie donieckiej republiki w Ługańsku ludowy gubernator obwodu Walerij Bołotow podjął decyzję o uzbrojeniu mieszkańców miasta z zasobów zajętego arsenału obwodowej komisji wojskowej.

3 maja ustanowiony został pierwszy korytarz pomiędzy terytorium opanowanym przez powstańców na Wschodniej Ukrainie a Rosją. Siły samoobrony opanowały przejście graniczne we wsi Juganowka w obwodzie ługańskim.

Jacek C. Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku