Tunezja: Pracownice firmy Latelec prowadzą strajk głodowy

[2014-06-25 11:28:22]

Od ponad roku trwa konflikt o prawa pracownicze w firmie Latelec w miejscowości Fouchana na przedmieściach Tunisu. Firma, łamiąc tunezyjskie prawo pracy, zwolniła w kwietniu 2013 roku dziesięć pracownic. Twierdziła, że zakłócają porządek pracy.

Zwolniono również dwie delegatki związku zawodowego UGTT Latelec Fouschana reprezentujące załogę w kontaktach z pracodawcą.

Latelec jest filią międzynarodowego koncernu Latecoere, który produkuje podzespoły dla wielkich firm przemysłu lotniczego takich jak Airbus czy Dassault. Latelec Fouchana produkuje okablowanie dla samolotów. 80% pracowników to kobiety. W 2010 roku założyły związek zawodowy i od tamtej pory w wyniku strajków i negocjacji uzyskały poprawę warunków pracy, m.in. podwyżki płac od 150 do 250 euro. Organizowano również strajki przeciwko mobbingowi, upokorzeniom i molestowaniu seksualnemu.

W marcu 2013 roku dyrekcja firmy rozpoczęła represje wobec związkowczyń. Po tym jak w trakcie Forum Społecznego w Tunisie w marcu 2013 działaczki Sonia Jbeli i Monia Dridi zorganizowały pikietę pod ambasada Francji domagając się zatrudnienia pracownic pracujących na umowach śmieciowych w trybie umowy o prace zwolniono 10 pracownic.

Przez rok te nielegalnie zwolnione walczyły o przywrócenie do pracy. W maju przywrócono do pracy 6 osób, jednak 4 z nich nadal pozostają bez pracy, m.in. Sonia Jbeli i Monia Dridi. Dyrekcja odmawia przywrócenia ich do pracy, w związku z czym 19 czerwca podjęły strajk głodowy. Do strajku dołączyły dwie inne zwolnione również nielegalnie działaczki związkowe z firmy Leman Industry.

23 czerwca Sonia Jbeli została odwieziona do szpitala.

Centrala związków UGTT, odkąd prowadzi polityczny dialog z rządem, nie wspiera walk związkowych. Strajk wspiera natomiast Komitet Wsparcia dla Działaczek Związkowych z Latelec Fouchana, Front Ludowy - Paryż.

Monika Karbowska, Ewa Groszewska

Fot. Monika Karbowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku