TVN ukarany za "Top Model"

[2015-04-16 23:32:59]

9 lipca 2012 roku Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Jan Dworak, podjął decyzję o ukaraniu stacji TVN za złamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie ochrony małoletnich i rozpowszechniania treści dyskryminujących w audycji „Top Model. Zostać modelką”. W związku z powyższym na TVN została nałożona kara w wysokości 200 tys. zł. KRRiT skontrolowała emitowane w dniach 21 września, 5 oraz 19 października 2011 roku na antenie TVN audycje „Top Model. Zostań modelką” i stwierdziła naruszenie przez stację ustawy o radiofonii i telewizji.

KRRiT podjęła wtedy uchwałę, w której stwierdziła naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji poprzez wywieranie negatywnego wpływu na prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny i moralność małoletnich powyżej 12 roku życia. Zdaniem KRRiT audycja została źle sklasyfikowana wiekowo, wyemitowana o niewłaściwej porze oraz zawierała treści naruszające godność ludzką. Zdaniem Rady prezentowane w audycji postawy młodych kobiet, które wyrażają opinie, że dla kariery gotowe są zrobić wszystko, mogły mieć negatywny wpływ na kształtowanie prawidłowych postaw u małoletnich, a zachowanie jurorów było niewłaściwe i naruszało godność uczestniczek konkursu.

TVN jednak odwołał się wtedy od decyzji KRRiT do sądu. W styczniu ubiegłego roku sąd uchylił decyzję KRRiT, jednak KRRiT odwołała się od tej decyzji i sąd apelacyjny w Warszawie podjął decyzję o podtrzymaniu wyroku. Zmniejszono jedynie wymiar kary: TVN ma zapłacić 150 tysięcy za „wywieranie negatywnego wpływu na prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny i moralność małoletnich”. Oceniono też, że w "Top Model" wielokrotnie pokazywano „treści naruszające godność ludzką”. Cztery lata temu dyrektor programowy TVN, Edward Miszczak, bronił programu, wyjaśniając, że „pokazuje prawdziwy i brutalny świat modelingu”.

Kara nałożona na TVN była wynikiem skarg przesłanych między innymi przez redaktorów lewica.pl. Po pierwszej serii programu skargę do KRRiT wysłali Agnieszka Mrozik i Piotr Szumlewicz, a po drugiej, raz jeszcze, Piotr Szumlewicz. Pierwsza skarga została odrzucona przez KRRiT, a karę wymierzono za zachowania jurorów w drugiej edycji programu.

Poniżej kilka wypowiedzi prowadzących program z pierwszych dwóch edycji programu:
„Padaj tu, na kolana, dlaczego mamy Cię wybrać” – odcinek 1 (8.09.2010)
„Biust wisi Ci do kolan” – odcinek 1 (8.09.2010)
„Wyglądasz jak słoń morski wylegujący się na plaży” – odcinek 6 (13.10.2010)
„Widzę tu przede wszystkim wielki udziec” – odcinek 6 (13.10.2010)
„Mamy tu młodą twarz i stare dłonie robola” – odcinek 8 (27.10.2010)
„Twój biust wygląda jak rozmiar D i wisi ci jak u starej Murzynki” – odcinek 8 (27.10.2010)
„To, że chłopak cię rzucił, to jest wytłumaczenie z dupy. Nikogo to nie obchodzi" – odcinek 10 (10.11.2010)
„Przeczołgamy cię z każdej strony” (odc. 2, 14.09.2011)
„Kolejne masło, które się prześlizgnie po wybiegu” (odc. 2, 14.09.2011)
„Wyglądasz trochę jak elf, albo jak troll tak naprawdę” (odc. 3, 21.09.2011)

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 maja:

1825 - Zmarł Henri de Saint-Simon, francuski historyk, filozof, wolnomularz i socjalista.

1895 - Zmarł José Martí, kubański poeta, pisarz, przywódca ruchu niepodległościowego – uważany za bohatera narodowego.

1911 - Rewolucja meksykańska: zwycięstwo chłopskiej partyzantki Emiliana Zapaty nad wojskiem federalnym w bitwie o Cuautla.

1912 - W Warszawie zmarł Bolesław Prus, wybitny polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki.

1931 - W Jaworznie podczas krwawych starć górników z policją zginęło 5 osób.

1942 - T. Koral i H. Dębnicka z Wydziału Sabotażu Polskich Socjalistów dokonali zamachu bombowego na zorganizowane przez okupanta kasyno gry w Warszawie. Był to pierwszy zamach bombowy w stolicy.

2010 - Rząd tymczasowy w wydanym dekrecie uznał Rozę Otunbajewą (SDPK) pełnoprawnym prezydentem Kirgistanu i przedłużył jej mandat do końca 2011 roku.


?
Lewica.pl na Facebooku