Warszawa: Walka Klas Zamiast Wojny Światowej

[2015-05-24 14:15:19]

22 maja zakończyła się w Warszawie międzynarodowa akcja „Walka klas zamiast wojny światowej” (Klassenkampf statt Weltkrieg). Akcję zorganizowały niemieckie, czeskie i polskie organizacje komunistyczne. Ze strony polskiej uczestniczyli w niej członkowie i sympatycy KPP.

Akcja rozpoczęła się 8 maja w Berlinie i polegała na przejeździe przez tereny dawnego NRD oraz Polski konwoju kilkunastu samochodów. Wśród biorących udział w konwoju pojazdów były ciężarówki z instalacjami przypominającymi zwycięstwo nad faszyzmem oraz walkę z imperializmem i kapitalizmem. Na jednej znalazła się makieta zniszczonej kopuły Reichstagu, symbolizująca zdobycie Berlina przez Armię Czerwoną, na innej pocisk rakietowy, symbolizujący militaryzm. Nie zabrakło też akcentów polskich. Jedna z ciężarówek wiozła modele stoczniowych dźwigów oraz zdjęcia stoczni gdańskiej zniszczonej w wyniku kapitalistycznej transformacji. W konwoju uczestniczyła również makieta radzieckiego czołgu T-34.

Konwój dotarł do kilkudziesięciu miast i miasteczek, w których jego uczestnicy odwiedzali miejsca związane z Drugą Wojną Światową oraz rozdawali ulotki o aktualnych zagrożeniach ze strony imperializmu oraz 70 rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Konwój dotarł między innymi do Wrocławia, Częstochowy, Opola, Katowic i Łodzi.

19 maja dotarł do Warszawy, gdzie uczestnicy akcji w różnych punktach miasta rozdawali ulotki. Nie odbył się planowany przejazd ciężarówkami przez miasto, ponieważ nie wyraziły na niego zgody władze lokalne.

Piotr Ciszewski

(fot. B.K.)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


19 października:

1914 - Urodził się David Korner, fracuski polityk pochodzenia rumuńskiego, założyciel i przywódca trockistowskiej Unii Komunistycznej.

1918 - Urodził się Louis Althusser, francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

1920 - Zmarł John Reed amerykański dziennikarz i pisarz, autor książki "Dziesięć dni, które wstrząsnęły światem", opisującej wydarzenia rewolucji październikowej, w oparciu o którą powstał film Sergiusza Eisensteina "Październik".

1940 - W Częstochowie urodził się Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.

1960 - Rząd USA nałożył embargo na Kubę.

1969 - W Puña w Regionie Cajamarca urodził się Pedro Castillo, prezydent Peru od 2021 r.

1983 - Obalono i zamordowano Maurice'a Bishopa, radykalnie lewicowego premiera Grenady.

1986 - Prezydent Mozambiku Samora Machel oraz 33 inne osoby zginęły, a 10 zostało rannych w katastrofie samolotu w górach Lebombo na terenie RPA.

1987 - W Warszawie zmarł Igor Newerly, polski pisarz i pedagog.


?
Lewica.pl na Facebooku