Nie będzie referendum w sprawie konstytucji UE?

[2005-07-06 07:21:22]

Najprawdopodobniej nie będzie w tym roku referendum w sprawie konstytucji Unii Europejskiej. Posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie pod obrady Sejmu uchwały regulującej tryb przyjęcia dokumentu.

Uchwała miała wskazać czy przyjęcie konstytucji byłoby głosowane w referendum, czy też wyłącznie przez Sejm. Za jej odrzuceniem głosowało 189 posłów z Ligi Polskich Rodzin, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Samoobrony i kół narodowych. Zaś za wprowadzeniem do porządku obrad było 180 posłów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracji Polskiej, Unii Pracy, Stronnictwa Gospodarczego, Koła Konserwatywno-Ludowego oraz niezrzeszeni. Nieobecnych w czasie głosowania było 18 osób z SLD i 10 z SdPl.

Można przypuszczać, że w trakcie tej kadencji Sejm nie będzie się ponownie zajmował tą sprawą, co jest równoznaczne z faktem, że referendum nie odbędzie się w tym roku. Prawdopodobnie dopiero kolejny Sejm wróci do problemu
Zadziwiać może postawa posłów SLD, którzy jeszcze niedawno ratyfikację konstytucji UE chcieli zrobić jednym z głównych motywów kampanii wyborczej. Tymczasem okazuje się, że uchwała nie została wprowadzona właśnie z powodu absencji posłów lewicy: SLD i SdPl. Można wobec tego postawić pytanie: czy obecna w Sejmie "lewica" wie tak naprawdę co chce sobą reprezentować i dlaczego po tylu porażkach wciąż nie nauczyła się, że jej czyny muszą być tożsame z głoszonymi treściami? A także: dlaczego nagle tak wiele organizacji chce się przyklejać do nadal niewiarygodnych partii jak SLD i SdPl?

Daniel Ptaszek



Jak przeciwnik przyjęcia obecnie proponowanego projektu konstytucji Unii Europejskiej cieszę się z odłożenia referedum. Po pierwsze przyjęcie tego dokumentu jest obecnie bezprzedmiotowe, skoro jakakolwiek decyzja polskich wyborców niczego już w tej sprawie nie zmieni, a przeprowadzenie głosowania powodowałoby tylko dodatkowe koszty. Po drugie w Polsce ewentualne zwycięstwo przeciwników traktatu byłoby, w odróżnieniu od Francji i w mniejszym stopniu Holandii, zwycięstwem konserwatywnej i nacjonalistycznej prawicy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku