Nowy numer "Bez Dogmatu": Polskie obozy koncentracyjne

[2015-06-21 21:58:37]

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym (104.) numerem kwartalnika kulturalno-politycznego „Bez Dogmatu”. Tym razem pismo składa się z dwóch działów – pierwszy poświęcony jest szeroko rozumianej „polityce historycznej”, zaś drugi dotyczy zjawiska tworzenia i (nad)używania „społecznego autorytetu” rozmaitych (para)nauk.

W dziale pierwszym Michał Kozłowski tłumaczy, czemu i komu służy ściganie sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, Anna Artwińska krytycznie recenzuje Małą Zagładę Anny Janko, zaś Michał Siermiński wytyka błędy i uproszczenia, których Jan Sowa dopuścił się w swojej najnowszej książce pt. Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Czytelnicy znajdą również artykuły Anny Zawadzkiej na temat Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Piotra Rymarczyka o „patriotycznym” zwrocie, który dokonał się w życiu Lecha Janerki, a także krytyczny przegląd najważniejszych wydarzeń i dyskusji toczących się ostatnio w Polsce autorstwa Piotra Szumlewicza. W pierwszej części numeru znajduje się również obszerny artykuł Michała Siermińskiego poświęcony mało znanej sprawie obozu internowania utworzonego dla Żydów w polskim Zbąszyniu w latach 1938-1939.

W dziale drugim Anna Małyszko analizuje kulturowe zjawisko „wszczepiania” kobietom „tykającego zegara”, zaś Maciej Duda demaskuje mechanizmy służące „unaukowieniu” katolickiej krytyki „ideologii gender”. Dodatkowo Andrzej Nowak wprowadza czytelników w tajniki posthumanizmu, a Mikołaj Ratajczak tłumaczy, skąd neoliberalny dyskurs czerpie swoją hegemoniczną siłę. W piśmie znajduje się też artykuł Sophie Wahnich poświęcony historiograficznym impasom, które wiążą się z Wielką Rewolucją Francuską.

„Bez Dogmatu” do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie „Książka i Prasa” (e-mail: kip@medianet.pl). Gorąco polecamy!

Michał Siermiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku