Niemcy: Personel pielęgniarski ze szpitala Charite w Berlinie strajkuje

[2015-06-22 21:13:17]

W największej klinice uniwersyteckiej w Europie, berlińskim Charite, rozpoczął się w poniedziałek strajk personelu pielęgniarskiego. Pracę przerwało 500 osób. Strajkujący domagają się zatrudnienia dodatkowych pracowników, by poprawić opiekę nad pacjentami.

Jak podał związek zawodowy sektora usług Ver.di, obecnie jedna pielęgniarka opiekuje się dwunastoma pacjentami. Związkowcy domagają się, aby poprzez zwiększenie zatrudnienia zmniejszyć liczbę pacjentów przypadających na pielęgniarkę do pięciu. Na oddziale intensywnej terapii jedna osoba z personelu pielęgniarskiego powinna zdaniem związku opiekować się maksymalnie dwoma pacjentami.

Dyrektor szpitala neurolog Karl max Einhä eupl powiedział telewizji ZDF, że spełnienie postulatów oznaczałoby konieczność zatrudnienia 600 dodatkowych osób, co ze względu na brak środków finansowych nie jest możliwe. Szpital musiałby otrzymać na ten cel 36 mln euro rocznie.

Strajk jest bezterminowy. Pierwszego dnia szpital został zmuszony do odwołania 200 operacji. Z powodu protestu pielęgniarzy do kliniki nie przyjęto około 800 pacjentów. Władze Charite zaapelowały do straży pożarnej, która odpowiedzialna jest w Berlinie za transport pacjentów w nagłych przypadkach, do przewożenia chorych do innych szpitali. Szereg przychodni specjalistycznych zostało zamkniętych.

Celem organizatorów strajku jest wyłączenie z użytku 1000 łóżek szpitalnych Charite.

Z wyliczeń związku Ver.di wynika, że w niemieckiej służbie zdrowia brakuje 162 tys. etatów, w tym 70 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy. Celem akcji protestacyjnej jest wywarcie presji na ministrów zdrowia krajów związkowych, którzy będą obradować w najbliższą środę w Bad Duerkheim.

Sylvia Bühler z zarządu związku Ver.di oświadczyła, że pracownicy nie będą dłużej płacić własnym zdrowiem za "skrajne przeciążenie pracą". Wszyscy mówią o jakości. Dobra jakość wymaga jednak wystarczającej liczby personelu - napisała działaczka związku na jego stronie internetowej.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku