Francja: Porozumienie związków zawodowych i pracodawców w sprawie emerytur

[2015-10-30 21:24:46]

Pracodawcy i trzy z pięciu wielkich francuskich central związkowych podpisali w piątek porozumienie umożliwiające zastosowanie od 2019 roku systemu zachęt finansowych dla pracowników sektora prywatnego, którzy postanowią odłożyć o rok przejście na emeryturę. Jednocześnie ci, którzy nie zechcą pracować o rok dłużej, stracą na tym finansowo.

Zgodnie z porozumieniem, jeśli osoba zatrudniona nie zgodzi się pracować o rok dłużej, będzie przez pierwsze trzy lata pobierała emeryturę o 10 proc. niższą aniżeli ta, którą wypracowała płacąc składki emerytalne.

I odwrotnie: ten, kto po osiągnieciu wieku emerytalnego zgodzi się pracować o 12 miesięcy dłużej, otrzyma dopłatę do swej emerytury, ale tylko przez pierwszy rok. Osoba, która przepracuje dwa lata dłużej, otrzyma emeryturę o 10 proc wyższą. Jeśli będą to trzy lata - o 20 proc. wyższą, a po czterech dodatkowych latach pracy - o 30 proc. wyższą.

Porozumienie będzie dotyczyć osób, które w 2019 roku osiągną wiek 62 lat i będą miały za sobą 41 i pół roku pracy oskładkowanej, co jest niezbędnym warunkiem otrzymania pełnej emerytury. Pierwszą grupą, które skorzysta z zawartego porozumienia, będą osoby urodzone w 1957 roku.

Porozumienie jest ważne w świetle prawa francuskiego, ponieważ trzy centrale związkowe, które je podpisały (CFDT, CFE-CGC, CFTC), reprezentują wspólnie wystarczającą większość związkowców, aby można ją było uważać za reprezentatywną. Nie przystąpiły do niego Powszechna Konfederacja Pracy (CGT) i Siła Robotnicza (FO), które uznały, że jest ono nie do przyjęcia.

Pracodawcy zgodzili się na podwyższenie o 700 milionów euro rocznie dodatkowych składek wpłacanych na konta Agric i Arrco, w których oskładkowują się pracownicy sektora prywatnego. Ponadto pracodawcy zgodzili się wpłacać dodatkowe składki na fundusz wypłat dla pracowników od pewnego określonego wieku zwalnianych przed nabyciem praw emerytalnych.

Zawarte porozumienie ma uratować fundusze Agric i Arrco, których deficyt wzrastał w ostatnich latach. W 2014 roku wyniósł odpowiednio 1,98 mld i 1,15 mld euro, a w 2014 r. - 1,24 mld i 405 mln euro.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 maja:

1794 - Tadeusz Kościuszko wydał uniwersał połaniecki znoszący poddaństwo osobiste chłopów, zakazujący ich rugowania z gruntu oraz zmniejszający wymiar pańszczyzny.

1868 - Urodził się Stanisław Przybyszewski, wybitny pisarz okresu Młodej Polski - związany z PPS zaboru pruskiego.

1943 - W obozie w Sielcach nad Oką rozpoczęto formowanie 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1974 - Kanclerz RFN Willy Brandt podał się do dymisji.

2005 - Kongres założycielski Unii Lewicy III RP.

2012 - Victor Ponta z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Rumunii.


?
Lewica.pl na Facebooku