Arabia Saudyjska: Kobiety po raz pierwszy wzięły udział w wyborach

[2015-12-14 00:06:35]

Pierwszy raz w historii Arabii Saudyjskiej kobiety wzięły udział w wyborach samorządowych. Otrzymały zarówno bierne, jak i czynne prawo wyborcze.

W sobotnich wyborach na listach wyborczych znalazło się 978 kobiet i blisko 6 tys. mężczyzn. Kandydatki i kandydaci walczyli o około 2,1 tys. miejsc w radach municypalnych, zaś dodatkowe 1050 miejsc zajmą kandydaci desygnowani przez króla. W spisach wyborców zarejestrowało się niespełna 1,5 mln osób, co stanowi niespełna 6 proc. obywateli. 130 tys. zarejestrowanych kobiet (przy 1,35 mln mężczyzn) to zaledwie 8 proc. zarejestrowanych wyborców

Już wiadomo, że Salma bint Hizab al-Oteibi została wybrana do rady miejscowości Madrakah, leżącej ok. 100 km od Mekki - podała saudyjska agencja prasowa, która powołała się na słowa komisarza wyborczego. Al-Oteibi w okręgu rywalizowała z siedmioma mężczyznami i dwoma kobietami.

Rady miejskie to jedyne organy, do których obywatele ponad 30-milionowej Arabii Saudyjskiej mogą wybierać przedstawicieli. Dotychczas wybory municypalne odbyły się tylko w 2005 i 2011 r. Jednak prawami wyborczymi nich cieszyli się wyłącznie mężczyźni. Sobotnie głosowanie postrzegane było więc jako istotne przede wszystkim dla kobiet i mogące choć minimalnie zwiększyć ich znikomą rolę w społeczeństwie.

Arabia Saudyjska jest dziedziczną monarchią absolutną. Głową państwa jest król, do którego należy najwyższa władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza. Rolę konstytucji pełni Koran. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie podstawowym dokumentem ustrojowym jest tekst religijny.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku