Warszawa: I Zgromadzenie ludowe

[2016-05-18 22:04:59]

17 maja w Warszawie miała się odbyć nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona kwestiom reprywatyzacji. Na salę obrad przybyło ponad 150 osób reprezentujących organizacje społeczne oraz lokatorów ze zreprywatyzowanych budynków. Oczekiwali oni, że podczas sesji przedstawiciele władz miasta wytłumaczą dlaczego nie zwracali uwagi na kryminogenne praktyki wiążące się z procesem reprywatyzacji.

Przybyła na salę Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady z PO ogłosiła, że powodu braku kworum sesja nie odbędzie się. Posiedzenie postanowili zbojkotować, mający większość w Radzie, radni PO.

Przybyli przedstawiciele organizacji i lokatorzy gdy usłyszeli ten komunikat wkroczyli na część sali przeznaczoną dla radnych i zajęli miejsca nieobecnych.

Włączone ostało przyniesione przez obrońców lokatorów nagłośnienie i rozpoczęło się społeczne zgromadzenie ludowe. Poprowadzili je, wybrani przez obecnych, przedstawiciele i przedstawicielki organizacji lokatorskich. Przez półtorej godziny prowadzono debatę o sposobach rozwiązania problemu reprywatyzacji. Wzięli w niej udział również pozostali na sali radni.

Zgromadzenie przygotowało listę ośmiu najważniejszych postulatów zatwierdzonych przez obecnych. Znalazło się wśród nich żądanie odwołania osób odpowiedzialnych w ratuszu za dotychczasową reprywatyzację, postulat powołania niezależnego komitetu mającego zbadać przebieg procesów reprywatyzacyjnych i przygotować projekt antykryzysowy. Uczestnicy zgromadzenia domagali się też aby do tego czasu wstrzymać postępowania zwrotowe oraz eksmisje. Zgromadzenie domagało się również aby władze miasta zadośćuczyniły lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji, w tym córce zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej. Wśród postulatów znalazło się również żądanie upamiętnienia Brzeskiej.

Zgromadzenie chciało również uchwalenia obywatelskiego projektu uchwały o prawach lokatorów w reprywatyzowanych budynkach przygotowanego przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej.

Michał Warecki

(fot. P.G.)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


4 maja:

1886 - Masakra robotników na Haymarket Square w Chicago.

1915 - W Krakowie urodził się Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.

1930 - Brytyjczycy aresztowali Mahatmę Gandhiego.

1938 - W Berlinie zmarł Carl von Ossietzky, niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1936.

1939 - Urodził się Amos Oz, pisarz izraelski, zwolennik izraelsko-palestyńskiego pojednania, współzałożyciel lewicowej organizacji Szalom Achszaw (Pokój Teraz).

1969 - Francuska Sekcja Międzynarodówki Robotniczej (SFIO) przekształciła się w Partię Socjalistyczną (PS).

1970 - Masakra na uniwersytecie w Kent (Ohio): Gwardia Narodowa zastrzeliła 4 i zraniła 9 studentów protestujących przeciwko wojnie wietnamskiej.

1980 - W Lublanie zmarł Josip Broz-Tito.

1994 - Premier Izraela I. Rabin i przewodniczacy OWP J. Arafat podpisali porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w Strefie Gazy i Jerychu.

2000 - Ken Livingstone został pierwszym burmistrzem Londynu.

2005 - W Manili zmarł Luis Taruc, filipiński działacz komunistyczny.


?
Lewica.pl na Facebooku