Piotr Ciszewski: Książka historyczna wciąż polityczna

[2016-12-06 00:04:38]

Coroczne Targi Książki Historycznej w Warszawie stanowią pokaz stanu książki historycznej w Polsce. Daje się zauważyć dwie grupy wystawców – wydawnictwa historyczno-naukowe oraz upolitycznione prezentujące prawicowo-sensacyjne manipulacje.

W tym roku na targach mocnymi punktami były, jak zwykle, stoiska wydawnictw uniwersyteckich, Napoleona V czy Dialogu. Pojawiło się kilka nowych publikacji dotyczących historii ruchu robotniczego, między innymi książka „Rebelia i reakcja. Rewolucja 1905 roku i plebejskie doświadczenie polityczne” Wiktora Marca wydana przez wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Publikacje prezentujące dzieje świata ze społecznej strony były również dostępne na stoisku Krytyki Politycznej. Na jednym ze stoisk zbiorczych prezentowane były z kolei tytuły z cyklu „Historia bez IPN” wydawanego przez „Tygodnik Przegląd”. Nadal jednak trwa sytuacja, w której książki o historii lewicy można zakupić głównie w antykwarycznej części targów.

Utrzymuje się prawicowa dominacja oraz coraz wyraźniejsze próby manipulacji. Karygodne jest to, że na Targach Książki Historycznej brylują politycy. Cóż wspólnego z nauczaniem historii mają bowiem Stanisław Michalkiewicz, Korwin-Mikke czy Antoni Macierewicz? Jak co roku co najmniej kilka stoisk prezentowało PiSowską mitologię smoleńską, biografie Andrzeja Dudy czy Lecha Kaczyńskiego. Tego typu literatura wypiera stopniowo tytuły spiskowe o „UFO Hitlera” i podobnej tematyce, w bieżącym roku zdecydowanie mniej liczne.
Na tegorocznych targach pojawiło się też stoisko z odzieżą „patriotyczną” dla „prawdziwych Polaków”. Organizatorzy najwyraźniej doszli do wniosku, że dodatkowo dorobią dzięki wpuszczeniu wytwórców wyrobów jarmarcznych. Można więc było nabyć koszulki na przykład z rycerzami wielkości Godzilli, czy uzbrojonym po zęby „małym powstańcem”.

Nie zabrakło też promocji autorytaryzmu, oczywiście tego prawicowego. Na targach można było znaleźć stoiska z literaturą rozgrzeszającą generała Franco, Salazara, czy irlandzkiego admiratora Hitlera Emona de Valerę. Wszystko to w towarzystwie zalewu tytułów o tak zwanych „żołnierzach wyklętych” i promocji tego ahistorycznego, politycznego pojęcia. Dzięki temu wiemy już jaką wizję historii propagują wydawcy. Według części z nich Hitler oraz faszyści byli „mniejszym złem” niż komunizm i Polska Ludowa. Dodatkowo wszechobecna martyrologia, czyli informacje o tym jak Polska cierpiała zawsze i wszędzie za winy całego świata. Oczywiście najbardziej wartościowe jest męczeństwo z rąk komunistów, bo tematyka obozów koncentracyjnych i nazizmu jest już passé.

Bardzo znaczące jest również to jakie tematy historyczne były na targach niemal nieobecne. II Wojna Światowa to głównie polskie siły zbrojne na zachodzie. Mamy „dziewczyny od Andersa”, rodziny „od Andersa”, polskich uchodźców „od Andersa” itp., a nawet książki o maskotce żołnierzy Andersa – niedźwiedziu Wojtku. Wojsko Polskie na Wschodzie, pomimo, że jego wkład w zwycięstwo nad nazizmem był o wiele większy niż formacji z frontu zachodniego, to z kolei temat wstydliwy. Nic dziwnego, skoro „historycy” IPN odmawiają jego żołnierzom bycia częścią polskich tradycji wojskowych. 1 i 2 armia WP zostały zauważone zaledwie przez kilku wydawców specjalizujących się w II Wojnie Światowej. W dziedzinie publikacji na temat ruchu oporu podczas II Wojny Światowej nie ma co wspominać o Armii Ludowej, Polskiej Armii Ludowej czy Związku Syndykalistów Polskich. Nawet Armia Krajowa wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie wydawców. Różnorodni „wyklęci” mają się za to świetnie pomimo marginalnego znaczenia militarnego i politycznego.

Targi pokazują co dzieje się na rynku książki historycznej w Polsce. Po części odpowiada za to kapitał sponsorski stojący za imprezami historycznymi. Wszystkie tygodniki patronujące targom, z wydawanym przez Agorę „Ale historia” włącznie, prezentują prawicowe podejście do historii. Skandalem jest znalezienie się wśród patronów medialnych „Warszawskiej” gazety, czyli antysemickiej gadzinówki, której „historyczna” mutacja szerzy tezy o „żydokomunie” rządzącej światem.

Zastanawia mnie wciąż brak reakcji strony lewicowej. Należy tworzyć alternatywę dla prawicowego fałszowania historii. Czy naprawdę tak trudne jest stworzenie czasopisma historycznego o prospołecznym profilu, lub skoro nie ma funduszy na pismo choćby portalu internetowego? Czy kilka lewicowych wydawnictw nie jest w stanie raz w roku przygotować wspólnego stoiska z ciekawą ofertą tytułów i zareklamować je w nowatorski sposób poprzez wlepki, rekonstruktorów, gadżety i tym podobne? Serie wydawnicze takie jak „Historia bez IPN” mają szansę na sukces, ponieważ wielu czytelników znających się na historii ma już dość prawicowej propagandy. Być może potrzebny by był też na przykład dobrze udokumentowany cykl „Kłamstwa IPN”, który szokując i idąc wbrew propagandzie wzbudzi zainteresowanie czytelników.

Możemy albo pozwolić aby ludzie zagryzali wargi i zniechęcali się do studiowania historii, zostawiając ją manipulatorom, albo pomóc im walczyć dostarczając rzetelnej wiedzy korzystając również z bardziej przystępnych form przekazu.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku