
Francja: Oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich (akt.)
[2017-04-24 09:38:27]
Według opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW ostatecznych wyników I tury niedzielnych wyborów prezydenckich, centrowy polityk Emmanuel Macron i kandydatka populistycznej prawicy Marine Le Pen zajęli pierwsze i drugie miejsce i zmierzą się ze sobą w drugiej turze.
Emmanuel Macron (En Marche!) otrzymał 24,01 proc. głosów, zaś Marine Le Pen z Frontu Narodowego 21,30 proc.
Na trzecim miejscu znalazł się kandydat Republikanów, prawicowy konserwatysta François Fillon, uzyskując 20,01 proc. głosów, a na czwartym lewicowy polityk Jean-Luc Mélenchon (Niepokorna Francja) z 19,58 proc. głosów.
Dopiero na piątym miejscu znalazł się kandydat rządzącej Partii Socjalistycznej Benoît Hamon, który zdobył zaledwie 6,36 proc. poparcia.
Na ósmym miejscu uplasował się kandydat Nowej Partii Antykapitalistycznej Philippe Poutou (1,10 proc.), a na 10. Nathalie Arthaud z trockistowskiej Walki Robotniczej (0,65 proc.)
Mélenchon otrzymał poparcie ponad 7 mln wyborców. Zwyciężył w podparyskim departamencie Seine-Saint-Denis oraz Ariège i Dordogne w południowej Francji, a także w kilku departamentach zamorskich: Gujanie Francuskiej, na Martynice, Reunionie oraz Saint Pierre i Miquelon.
Uprawnionych do głosowania było 46,9 mln obywateli. Frekwencja wyniosła 77,7 proc.
Druga tura wyborów została zaplanowana na 7 maja.
Waldemar Chamala fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
12 lipca:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.
?