Nowy numer "Bez Dogmatu": Lewicowa ludomania i folwarczny rynek pracy w Polsce
[2019-04-25 12:35:33]
![]() W dziale dotyczącym współczesnych fascynacji ludem m.in. Michał Kozłowski wyjaśnia, z jakich powodów powszechnie przyjęta dziś przez polską lewicę, choć prawicowa w swej genezie, wizja dychotomicznego podziału społeczeństwa na lud i elity stanowi szkodliwe uproszczenie zarówno z punktu widzenia teorii społecznej, jak i praktyki politycznej; Sławomir Czapnik omawia związki pomiędzy populizmem i polityką tożsamości; Tomasz Jativa zwraca uwagę na wykluczający wymiar polityki tożsamości oraz jej antydemokratyczny potencjał, ujawniony przez jej prawicowe i nacjonalistyczne odmiany; natomiast Małgorzata Anna Maciejewska pokazuje, dlaczego choć lewica do ludu mówi, to jej przekaz do niego nie przemawia. W dziale poświęconym problemom świata pracy m.in. Piotr Szumlewicz dowodzi, że wbrew zapowiedziom rządu PiS, „dobra zmiana” na rynku pracy nie tylko nie nastąpiła, ale pod pewnymi względami sytuacja nawet się pogorszyła; Piotr Rymarczyk przedstawia konsekwencje przeniesienia przymusu odczuwania przyjemności, charakterystycznego dla konsumpcyjnego modelu życia w społeczeństwach późnego kapitalizmu, ze sfery „czasu wolnego” na obszar pracy; a Paweł Matusz pisze o swoich doświadczeniach z prekarnym zatrudnieniem w kulturze, nierównej walce z pracodawcą i społecznej presji, by nie ujawniać nieuczciwych praktyk wobec pracowników. Ponadto w numerze m.in. rozmowa z Bini Adamczak, niemiecką badaczką komunizmu i nieheteronormatywnych seksualności; wywiad z prof. Andrzejem Szwarcem z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego na temat postaw ludu w czasie Powstania Styczniowego; recenzja książki Zsófii Lóránd The Feminist Challenge to the Socialist State in Yugoslavia autorstwa Agnieszki Mrozik; a także quiz przygotowany przez Szarą Gęś specjalnie dla tych, którym wydaje się, że potrafią jeszcze odróżnić prawdę od fikcji. "Bez Dogmatu" do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie "Książka i Prasa" (e-mail: redakcja@iwkip.org). Gorąco polecamy! |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
12 lipca:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.
?