Sąd apelacyjny oddala wniosek Portów Lotniczych o zabezpieczenie pozwu

[2019-09-20 00:58:34]

W dniu 19 września 2019 r. w Warszawie sąd apelacyjny na posiedzeniu niejawnym postanowił oddalić wniosek Państwowych Portów Lotniczych o zabezpieczenie pozwu w postaci zablokowania wywiadu, w którym Piotr Szumlewicz krytykował łamanie praw pracowniczych w firmie. W ten sposób sąd apelacyjny zmienił decyzję sądu okręgowego, który przychylił się do woli powoda.

Wniosek o zabezpieczenie pozwu był częścią procesu o ochronę dóbr osobistych firmy, który PPL wytoczył przeciwko Piotrowi Szumlewiczowi oraz wydawcom i dziennikarzom portalu strajk.eu. Przedmiotem pozwu jest wywiad opublikowany w grudniu ubiegłego roku: https://strajk.eu/pracownicy-jak-woda-w-akwarium-rozmowa.

PPL w ramach zadośćuczynienia domaga się 20 tys. zł na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Na Paluchu” oraz przeprosin przez pięć dni z rzędu w pięciu ogólnopolskich dziennikach na pierwszej stronie. Firma chce też, aby przeprosiny widniały przez dwa tygodnie na portalach pięciu dzienników. W ramach zabezpieczenia pozwu firma chciała też usunięcia z sieci spornego materiału.

Jak pisze sąd w swojej decyzji: „Tekst powstał celem poinformowania społeczeństwa o postulatach związkowych i podjętych przez związki działaniach a także o stanowisku związkowca Piotra Szumlewicza w związku z problemami, jakie mają pracownicy powoda. Niewątpliwie społeczeństwo powinno być informowane o działalności państwowych spółek, w tym Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.
(…)
W interesie publicznym leży niewątpliwie, aby prasa miała możliwość publikacji materiałów, zawierających informacje i opinie na temat przedsiębiorstw państwowych i spraw, budzących zainteresowanie ogółu obywateli. Sąd Apelacyjny nie podziela stanowiska Sądu I instancji, że nie istnieje w zadanym stanie faktycznym żaden ważny interes publiczny, uzasadniający oddalenie wniosku o zabezpieczenie poprzez zakazanie publikacji. Chybione jest twierdzenie, że kwestia stosunków powoda jako państwowego pracodawcy z osobami zatrudnionymi przez niego oraz z organizacjami związkowymi nie stanowi przedmiotu publicznej działalności. Nie ulega wątpliwości, że spory związków zawodowych i państwowych przedsiębiorstw, dotowanych ze Skarbu Państwa, powinny być jawne i publiczne.
(…)
W sprawie niniejszej interes publiczny, uzasadniający oddalenie wniosku o zabezpieczenie istnieje i przejawia się w tym, że wywiad dotyczy sytuacji związku zawodowego u największego polskiego pracodawcy w branży lotniczej i pozalotniczej. Wszystkie relacje w tego typu przedsiębiorstwach na linii pracodawca, pracownik, organizacja związkowa wymagają dla transparentności działań i kontroli społecznej, relacjonowania zarówno sporów, jak i porozumień pomiędzy państwową spółką a pracownikami”.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


26 kwietnia:

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz socjalistyczny, poseł PPS, publicysta, 1915-1927 redaktor naczelny "Robotnika".

1920 - W Poznaniu od policyjnych kul zginęło 9 strajkujących kolejarzy, a 30 zostało rannych.

1937 - Wojna hiszpańska: zbombardowanie baskijskiego miasta Guernica przez niemiecki Legion Condor.

1942 - W kopalni Benxihu w okupowanej przez Japończyków Mandżurii doszło do największej w historii katastrofy górniczej, w której zginęło 1549 górników, a 246 zostało rannych.

1981 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji socjalista François Mitterrand zdobył 26% głosów.

1990 - Kandydat w wyborach przezydenckich w Kolumbii z ramienia lewicowej koalicji M-19 Carlos Pizarro został zastrzelony przez prawicowego bojówkarza.

1993 - Na czele rządu Wysp Owczych (autonomicznego terytorium Danii) po raz pierwszy stanęła kobieta, socjaldemokratka Marita Petersen.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów.

2009 - Lewicowy prezydent Ekwadoru Rafael Correa został wybrany na II kadencję.

2013 - 38 osób zginęło, a 3 zostały ranne w pożarze szpitala psychiatrycznego we wsi Ramienskij pod Moskwą.


?
Lewica.pl na Facebooku