Nowa Zelandia: Jacinda Ardern odchodzi

[2023-01-19 15:17:53]

19 stycznia premier Jacinda Ardern ogłosiła dymisję po ponad latach pełnienia tej funkcji. Swoją decyzję argumentuje brakiem energii do sprawowania funkcji.

Odchodzę, ponieważ z taką uprzywilejowaną rolą wiąże się też odpowiedzialność. Odpowiedzialność by wiedzieć kiedy jest się odpowiednią osobą by przewodzić, ale również kiedy się nią nie jest. Wiem z czym wiąże się ta praca. Wiem też, że nie mam już po prostu wystarczająco dużo energii by ją sprawować” – stwierdziła.

Jestem człowiekiem, tak jak wszyscy politycy. Dajemy z siebie wszystko tak długo, jak jesteśmy w stanie. Później przychodzi na nas czas. I dla mnie ten czas właśnie nadszedł” - dodała.

Jednocześnie premier ogłosiła, że 14 października tego roku odbędą się wybory. Przestanie ona pełnić tę funkcję najpóźniej 7 lutego, ale do wyborów pozostanie nadal członkinią parlamentu. Jej partia jeszcze w styczniu wybierze nowego lidera.

Ardern została premier Nowej Zelandii w 2017 r. gdy miała 37 lat, stając się najmłodszą szefową rządu w historii kraju.

To było najbardziej satysfakcjonujące pięć i pół roku mojego życia. Musieliśmy się też mierzyć z wyzwaniami m.in. z problemami mieszkaniowymi, ubóstwem wśród dzieci i zmianami klimatu. Stawiliśmy również czoła zamachom terrorystycznym w kraju, dużej katastrofie naturalnej, globalnej pandemii i kryzysowi ekonomicznemu” - podsumowała Ardern. Nawiązała w ten sposób do pandemii Covid-19, zamachu terrorystycznego na dwa meczety w miejscowości Christchurch oraz erupcji wulkanu na White Island (Whakaari) w 2019 r.

Mam nadzieję, że zostawiam Nową Zelandię z wiarą, że można być jednocześnie miłym i silnym, empatycznym i decyzyjnym, optymistycznym i skupionym. I że można być swoim własnym przywódcą – takim, który wie, kiedy nadszedł czas by odejść.

Premier Ardern była przewodniczącą centrolewicowej Partii Pracy, którą w 2020 r. poprowadziła do dużego zwycięstwa w wyborach.

Przez długi czas poparcie dla jej rządów było na rekordowym poziomie, co sprawiło, że w Nowej Zelandii zaczęto mówić o „Jacindamanii”. Ostatnio jednak poparcie dla niej oraz Partii Pracy zaczęło maleć w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą w kraju. Ardern twierdzi jednak, że nie to spowodowało jej odejście.

Według najnowszego sondażu obecnie największe szanse na zwycięstwo w wyborach ma centroprawicowa koalicja. Pomimo tego Ardern z optymizmem patrzy na nadchodzące wybory.

Nie uważam, że nie możemy wygrać następnych wyborów. Wierzę, że możemy i wygramy - podkreśliła


ea, wch


fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


10 września:

1797 - Zmarła Mary Wollstonecraft, angielska pisarka i publicystka; propagatorka równouprawnienia kobiet, prekursorka feminizmu; autorka "Wołania o prawa kobiety".

1823 - Simón Bolívar został prezydentem Republiki Peru.

1893 - W Berlinie odbył się założycielski zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej zaboru pruskiego.

1897 - USA: W Pensylwanii policja zastrzeliła dziewiętnastu nieuzbrojonych górników.

1930 - Aresztowanie 19 byłych posłów należących do stronnictw Centrolewu, w tym: Adama Ciołkosza, Norberta Barlickiego, Stanisława Dubois, Hermana Liebermana, Mieczysława Mastka i Adama Pragiera z PPS.

1939 - Dowództwo Obrony Warszawy zakazało dalszego werbunku ochotników do oddziałów robotniczych. Utworzona z nich formacja otrzymała nazwę Robotnicza Brygada Obrony Warszawy. Dowodził nią kpt. rez. M. Kenig.

1963 - Afroamerykańscy uczniowie pierwszy raz rozpoczęli naukę w szkole państwowej w Alabamie.

1991 - W Krakowie zmarł Jan Józef Lipski, działacz polityczny, wolnomularz. Żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego. 1956-57 w redakcji "Po prostu". 1957-59 prezes Klubu Krzywego Koła. Od 1976 w KOR. 1980-81 w NSZZ "Solidarność". Od 1987 we władzach PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku