Rosja: Pucz Grupy Wagnera
[2023-06-24 17:45:01]
Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin, przemówił w telewizyjnym orędziu oskarżając Prigożina i wagnerowców o cios w plecy zadawany Rosji jako państwu. W kraju z billboardów masowo ściągane są plakaty, zachęcające do zostania żołnierzem Grupy Wagnera. Nie ma wiarygodnych informacji na temat tego, czy Putin przebywa w Moskwie, na Kremlu. Istnieją spekulacje, że może przebywać w okolicach Tweru lub Petersburga. Również w przypadku prezydenta Białorusi - Alaksandra Łukaszenki - istnieją przesłanki pozwalające przypuszczać, że opuścił on Mińsk i udał się drogą lotniczą do Turcji. Jednostki Grupy Wagnera posuwają się stale naprzód, i pomimo bycia ostrzelanymi przez lotnictwo, udało im się usunąć lub ominąć kilka barykad tworzonych przez różne służby mundurowe. W tej chwili wagnerowcy znajdują się 200 km na południe od Moskwy. Wojsko i inne służby w Moskwie przygotowują się na znaczącą konfrontację o charakterze zbrojnym. (AKTUALIZACJA) Według informacji z 19.30 marsz wagnerowców zatrzymał się 100 km przed Moskwą po negocjacjach za pośrednictwem Alaksandra Łukaszenki. Najemnicy Grupy Wagnera mają powrócić do swoich baz, natomiast władze państwowe i ich służby mają odstąpić od ścigania i karania podkomendnych Prigożyna. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?