Łódź: Ławnik bardziej wyrozumiały niż sędzia

[2005-12-21 15:55:04]

Votum Separatum złożył Wojciech Źródlak, ławnik w procesie Pawła W., zabójcy przedstawicielki "Providenta". Zdanie odrębne złożył do orzeczenia Sądu Okręgowego w Łodzi, który skazał oskarżonego na dożywocie.

Ławnik uważa, że wyrok 25 lat więzienia byłby bardziej sprawiedliwy, z ewentualnym zastrzeżeniem, że skazany odbyłby karę w całości. W sprawach, których czyn zagrożony jest karą dożywotniego pozbawienia wolności orzeka dwóch sędziów i trzech ławników.

Źródlak uważa, że nie tylko Paweł W. ponosi odpowiedzialność za zbrodnię. Pożyczył od firmy tysiąc złotych i miał kłopoty ze zwróceniem długu, a mimo to "Provident" pożyczył mu kolejne 700 zł, a potem znów tysiąc. Przy niewypłacalności bardzo szybko wytwarza się potężny stres u pożyczkobiorcy, spotęgowany cotygodniowymi ponagleniami. Mówiąc kolokwialnie, jedni w tej sytuacji wieszają się, a inni zabijają - napisał Źródlak.

W ciągu ostatniego roku doszło w Łodzi do dwóch niemal identycznych zbrodni.

Uważam, że udzielanie takich pożyczek jest kryminogenne - mówi Wojciech Źródlak. To ważny problem społeczny. Tylko w ten sposób mogę zwrócić na to uwagę.

Ławnik to niezawodowy członek składu orzekającego, stanowiący czynnik społeczny w wymiarze sprawiedliwości. Ławnicy do sądów okręgowych i sądów rejonowych wybierani są w głosowaniu tajnym przez rady gmin spośród kandydatów zgłoszonych przez zakłady pracy, stowarzyszenia, związki zawodowe oraz co najmniej 25 obywateli stale mieszkających na danym terenie (tj. obszarze objętym właściwością danego sądu) i mających czynne prawo wyborcze. Ławnikiem może zostać osoba mająca co najmniej 30 lat, a nie więcej niż lat 70. Obecnie w polskich sadach orzeka 43 500 ławników.
Paweł Źródlak swoim działaniem zwrócił nie tylko uwagę na problem firm takich jak Provident ale i na instytucję ławnika. Po raz kolejny przy tego typu sprawach rozpoczyna się na nowo dyskusja o tym czy ławnik jest dziś instytucją potrzebną. Zakładają togi i zasiadają na sali obok sędziów zawodowych. Pytają oskarżonych, świadków i biegłych. Biorą udział w naradzie i głosowaniu nad wyrokiem, na koniec podpisują go lub zgłaszają zdanie odrębne. Brak fachowego przygotowania ale i polityczne koneksje przy ich wyborze mogą budzić niepokój o bezstronność i niezawisłość „czynnika społecznego” w procesie. Waga głosu ławnika jest identyczna jak sędziego a w praktyce nie raz zdarzało się, ze dwóch ławników przegłosowało sędziego. Kilka dni temu minister Ziobro zapowiedział likwidację tej instytucji.

Marcin Rzepecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku