Warszawa: Szybka blokada eksmisji

[2006-04-19 18:55:53]

Nie chcemy się z państwem przepychać, mamy pokojowe zamiary – zwrócił się policjant do działaczy Nowej Lewicy, którzy przyjechali blokować zaplanowaną na dziś eksmisję w komunalnej kamienicy przy ul. Poznańskiej w Warszawie. Kilka osób z NL siedziało na drewnianych schodach prowadzących do mieszkania, którego lokatorzy mieli być dziś wyrzuceni.

- Proszę odstąpić od eksmisji – zwrócił się do funkcjonariuszy i komornika, równie pokojowym tonem, lider NL, Piotr Ikonowicz. – Jestem zmuszony odstąpić od eksmisji ze względów formalnych – stwierdził nobliwie wyglądający komornik. Okazało się, że pani z administracji, która przybyła po odbiór kluczy do mieszkania, nie miała pełnomocnictwa od wierzyciela, czyli od administracji, na rzecz której miało dojść do przejęcia lokalu. O eksmisji zadecydował sąd, ale strona pozwana – główni lokatorzy – nie dostali uzasadnienia tej decyzji, bowiem wyrok zapadł zaocznie, pod ich nieobecność.

- Główni lokatorzy są od sześciu lat w Stanach, gdzie wyjechali "za chlebem", a w tym czasie w ich lokalu pomieszkiwała rodzina. W ubiegłym roku administracja stwierdziła, że chce odzyskać „opuszczony” lokal komunalny. Tymczasem lokatorzy wracają we wrześniu na stałe do kraju – opowiadała Teresa Tulska z Nowej Lewicy. – Próbowaliśmy się dowiedzieć, czy miasto ma jakieś plany odnośnie tego lokalu. Nieoficjalnie poinformowano nas, że mieszkanie ma trafić na wolny rynek, a więc wygląda na to, że miasto pozbywa się lokali komunalnych – oceniała. – To mieszkanie nie było zadłużone ani opuszczone. Po drugiej stronie podwórka stoi inne, puste od 20 lat mieszkanie, ale tym administracja chyba się nie interesuje. Gdyby była to sytuacja, że potrzebujący ludzie czekają na lokal, sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. Okazuje się jednak, że w tej administracji nie ma listy oczekujących na lokale – relacjonowała Tulska.

Działacze Nowej Lewicy byli najwyraźniej zdegustowani pokojową postawą policji i szybką decyzją komornika. - Odzyskiwanie niewypłaconych pensji, blokady eksmisji.. to nasza specjalność – tłumaczyli funkcjonariuszom. – Gdyby mieli panowie problemy z wypłatą poborów, to zapraszamy do nas – reklamowali swoje usługi.

Mimo że pani z administracji nie miała pełnomocnictwa, by przejąć lokal, pod budynkiem czekała ciężarówka. – Po meble? – ktoś zapytał. – Tak, po meble – potwierdził kierowca. – Na eksmisję? - upewniali się działacze NL. – Tak, na eksmisję – rozwiał wątpliwości kierowca.

Pani z administracji cały czas kręciła się w bramie kamienicy, wykonując szereg telefonów, ale nie zdecydowała się wejść na klatkę schodową, gdzie z otwartymi ramionami czekała na nią ekipa z Nowej Lewicy. Przedstawicielce administracji komunalnej towarzyszył inny pracownik, uzbrojony w wystający z torby łomik.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 czerwca:

1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.

1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.

1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).

1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.

1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.

1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.

1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.

1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.

1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.

1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.

1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.

1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.

1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.

1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.

1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.

2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.

2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.

2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA

2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)


?
Lewica.pl na Facebooku