Nowe akcje KPiORP

[2006-05-03 01:15:24]

11 maja br. w Kielcach odbędzie się ogólnopolski protest przeciwko prywatyzacji Centrum Produkcyjnego Pneumatyki "Prema" S.A. Akcja spowodowana jest decyzją szefa resortu Skarbu Państwa, Wojciecha Jasińskiego, który podtrzymał wcześniejszą decyzję o prywatyzacji tego państwowego zakładu. Protest organizuje Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, który wspiera i współpracuje z przeciwną prywatyzacji załogą "Premy".

Solidarna akcja protestacyjna załogi "Premy" trwa od dwóch miesięcy. Pod postulatem zaprzestania prywatyzacji podpisało się 172 pracowników i ponad 3 tysiące mieszkańców województwa świętokrzyskiego – informuje Mariusz Olszewski, wiceprzewodniczący Polskiej Partii Pracy, która uczestniczy w akcji przeciwko prywatyzacji zakładu. - Protest poparło ponad 30 komisji zakładowych WZZ "Sierpień`80", ZZ "Metalowcy" oraz Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników - dodaje.

Pracownicy zakładu założyli Społeczny Komitet Poparcia "Nie dla prywatyzacji Premy". Wspiera ich kilka organizacji, m.in. PPP, KPiORP, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień`80", stowarzyszenie ATTAC-Polska i Związek Zawodowy "Metalowcy". 9 i 10 marca na ulicach Kielc przeprowadzono pikiety oraz akcję zbierania podpisów pod petycją przeciwko planom resortu skarbu. Załoga w referendum zdecydowaną większością głosów wypowiedziała się przeciwko prywatyzacji.

Centrum Produkcyjne Pneumatyki "Prema" S.A. zatrudnia 200 osób i jest ważnym pracodawcą w regionie. Pierwsza próba prywatyzacji zakładu miała miejsce w ubiegłym roku, ale nie udało się podpisać pakietu socjalnego dla załogi. Nie bez znaczenia była postawa samych pracowników, którzy zagrozili strajkiem, jeśli rząd nie wycofa się z planów prywatyzacyjnych. Załoga "Premy" obawia się, że w przypadku prywatyzacji podzieli los pracowników innych państwowych zakładów, które zostały sprzedane prywatnym "inwestorom", czyli że dojdzie do restrukturyzacji i masowych zwolnień, a być może w ogóle do likwidacji zakładu.

Działające w firmie związki zawodowe twierdzą, że nic nie uzasadnia konieczności prywatyzowania firmy, ponieważ dobrze prosperuje i wypracowuje poważne zyski. W 2005 r. "Prema" dała skarbowi państwa i samorządom prawie 16 mln zł oraz wypracowała ok. 12 mln zł dywidendy. Zakład otrzymał też prestiżową nagrodę "Gazela Biznesu 2005", którą są wyróżniane dynamicznie rozwijające się firmy.

Akcja rozpocznie się o godz. 13:00 zbiórką przed Kieleckim Centrum Kultury (Plac Moniuszki 2). Stamtąd nastąpi przemarsz pod Urząd Wojewódzki (Al. IX Wieków Kielc 3). Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.pracownicy.org.pl.

Magdalena Ostrowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

1991 - Haiti: Obalenie demokratycznie wybranego prezydenta Jeana-Bertranda Aristide'a.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku