Nagroda dla Sontag
[2003-10-13 01:07:51]
![]() Sontag należy grona amerykańskich intelektualistów zdecydowanie przeciwnych polityce ekipy prezydenta Busha. 70-letnia dziś pisarka, autorka m.in. powieści "Zestaw do śmierci" i głośnego eseju "O fotografii", od lat jest aktywna na scenie politycznej. Nie mając związków organizacyjnych z lewicą, wielokrotnie zabierała głos publicznie, zdecydowanie opowiadając się po jej stronie. Protestowała przeciwko wojnie w Wietnamie, sympatyzowała z polską "Solidarnością" w latach 80., wzywała do zniesienia blokady Kuby. Była na dobrą sprawę jedyną, która wkrótce po zamachach z 11 września 2001 r. zaprotestowała w jednym z największych amerykańskich dzienników przeciwko "infantylizacji" opinii publicznej. Jej zdaniem rządzący w USA Republikanie to skrajna prawica, która zamachy z 11 września postanowiła wykorzystać do prowadzenia imperialnej polityki w świecie, a Demokraci różnią się od nich tak niewiele, jakby stanowili jedynie republikańską przybudówkę. Zdecydowane poglądy pisarki i odwaga w ich głoszeniu niejednokrotnie ściągały na nią gniew oponentów. Po 11 września sugerowano wręcz, że ludzie tacy jak Sontag mogą stanowić zalążek "anty-amerykańskiej Piątej Kolumny". Mimo tych podejrzeń opinie Sontag dla wielu uchodzą za wzór niezależności myślenia. Związek Księgarzy Niemieckich swą decyzję o przyznaniu nagrody amerykańskiej pisarce uzasadnił tym, że "opowiada się za godnością niezależnego myślenia w świecie pełnym zafałszowanych obrazów i skrzywionej prawdy". Odbierając nagrodę Sontag zwróciła uwagę, że w uroczystości nie uczestniczy amerykański ambasador. W swoim wystąpieniu krytykowała politykę Stanów Zjednoczonych wobec Iraku i próby dzielenia przez USA Europy na "starą" i "nową". W przeddzień odebrania nagrody Sontag powiedziała, że Niemcy nie powinni odcinać się od pamięci o Holokauście. Była to polemika ze słowami Martina Walsera, który odbierając Nagrodę Pokojową w 1998 r. mówił, by Niemcy "grubą kreską" odcięli się od przeszłości. Sontag zaznaczyła, że Niemcy zasługują na szacunek za sposób, w jaki uporali się z nazistowską historią, ale problematyka Zagłady powinna ciągle być aktualnym tematem. Wręczenie nagrody odbyło się we frankfurckiej katedrze św. Pawła podczas trwających w tym mieście targów książki, największej tego typu imprezy na świecie. Nagrodzie towarzyszy czek na 15 tys. euro. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
?