
Rosja: Wybory parlamentarne wygrał Kreml
[2003-12-08 20:33:09]
W niedzielnych wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosła prokremlowska centrowa partia Jedna Rosja - w głosowaniu na listy partyjne zdobyła 37,1 proc. głosów i jest to wynik po zliczeniu ok. 98 proc. kart do głosowania.
Drugie miejsce zajęła Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPFR) - 12,7 proc. Trzeci są nacjonaliści z LDPR: 11,6 proc. Na czwartej pozycji uplasował się natomiast blok "Ojczyzna” - 9,1 proc. Twierdzi się, że to ostatnie, niedawno powołane, ugrupowanie utworzono z inspiracji Kremla, głównie w środowisku wywodzącym się z KPFR.
Inne ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego. Wśród przegranych są: partia "Jabłoko" (4,3 proc.) i także liberalny Sojusz Sił Prawicy (3,9 proc.)
"Przeciwko wszystkim" (Rosjanie mają podczas głosowania do wyboru również taką możliwość) opowiedziało się 4,74 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej.
Również w głosowaniu w okręgach jednomandatowych (chodzi tu o obsadzenie połowy miejsc w rosyjskiej Dumie) większość zdobyli kandydaci Jednej Rosji, "Ojczyzny" i LDPR. SSP i "Jabłoko" mogą tu liczyć najwyżej na 3 do 5 mandatów. W nowym parlamencie zasiądzie też co najmniej kilkunastoosobowa frakcja z Ludowej Partii Rosji (NPA) – również partii uznawanej za zaplecze Kremla; chociaż ugrupowanie nie przekroczyło 5-proc. progu zaporowego, odniosło sukces w okręgach jednomandatowych.
Taki wynik głosowania oznacza w praktyce, że Kreml będzie w stanie doprowadzić do każdej zmiany obowiązującej konstytucji.
Tymczasem obserwatorzy z europejskich organizacji ocenili we wspólnym stanowisku: "Wybory do Dumy Państwowej 7 grudnia 2003 roku nie odpowiadały licznym zobowiązaniom podjętym przez państwa członkowskie OBWE i Rady Europy i dotyczącym demokratycznych wyborów”.
Skutkiem niedzielnego głosowania jest również uszczuplenie liczby podmiotów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej: według wstępnych informacji, połączenie obwodu permskiego i komi-permiackiego okręgu autonomicznego w Kraj Permski poparło odpowiednio 84 proc. i 89 proc. spośród pytanych w tych jednostkach administracyjnych.
Andrzej Kleer
współpraca: Piotr Marczewski
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?