
Berlin: Kwaśniewski o Konstytucji UE
[2003-12-12 00:32:56]
Jeżeli stanowisko Unii pozostanie takie, jak w tej chwili, nie będziemy mogli się na nie zgodzić - oświadczył prezydent Aleksander Kwaśniewski w wywiadzie dla brytyjskiej BBC. Zdaniem komentatorów tym samym prezydent potwierdził, ze Polska zawetuje unijną konstytucję, jeśli jej postulaty nie zostaną spełnione.
Kwaśniewski przebywał dzisiaj w Berlinie, gdzie przekonywał kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera do poparcia stanowiska polskich władz w kwestii systemu głosowania w Unii Europejskiej i preambuły. Misja zakończyła się fiaskiem, bowiem rząd niemiecki nie zmienił swojego stanowiska w powyższych kwestiach.
Polskie postulaty dotyczą m.in.:
- przedłużenia okresu obowiązywania nicejskiego systemu głosowania w Radzie Europejskiej (organie międzyrządowym) z 2009 r. do 2014 r. lub ewentualnie przełożenia o 4-5 lat terminu podjęcia decyzji jaki system ma obowiązywać po 2009 r.
- wpisania odwołania do tradycji chrześcijańskiej w preambule unijnej konstytucji
- przyjęcia zasady, że po rozszerzeniu UE każde z państw członkowskich będzie posiadało własnego przedstawiciela w Komisji Europejskiej (wg dotychczasowych ustaleń komisarzy nadal ma być 15, pomimo że po rozszerzeniu w skład Unii będzie wchodzić 25 państw).
Paweł Kończyk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
29 czerwca:
1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".
1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.
1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.
1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.
1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.
1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.
1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.
1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.
1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.
1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.
1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.
?