Turcja: Protest dziennikarzy przeciw nowemu prawu

[2005-03-18 20:44:12]

Tureccy i kurdyjscy dziennikarze protestowali w Stambule przeciwko zmianom w przepisach karnych, wprowadzonych w ramach dostosowywania prawa tureckiego do standardów Unii Europejskiej. Dziennikarze wywiesili transparenty oraz symbolicznie zakneblowali usta i zakuli ręce w kajdany.

Protest jest odpowiedzią na zapisy znowelizowanego kodeksu karnego. Dziennikarze podkreślają, że pod pozorem dostosowania prawa do standardów Unii Europejskiej, ustawodawca wprowadził także przepisy ograniczające wolność słowa i prasy. Nowe przepisy przewidują karę pozbawienia wolności od pięciu miesięcy do pięciu lat za obrażanie państwa, zniechęcanie do służby wojskowej, publikowanie tajnych informacji czy poruszanie tematów samobójstwa, eutanazji, gwałtu czy aborcji.

Protestujący na dowód swych tez przytoczyli przykład dziennikarza prokurdyjskiej gazety Erola Ozorkaya, skazanego na karę pozbawienia wolności za krytykowanie poczynań armii tureckiej wobec mniejszości kurdyjskiej. Dopiero po protestach organizacji pozarządowych sąd zamienił karę pozbawienia wolności na grzywnę.

Tureccy dziennikarze twierdzą, że w kwestii wolności słowa i przestrzegania praw człowieka w Turcji nic się nie zmieniło, a pozorne reformy mają na celu wyłącznie zmylenie polityków unijnych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku