Rosja: Obchody Dnia Zwycięstwa
[2005-05-13 16:16:23]
Prezydent Władimir Putin podkreślił ofiarę Związku Radzieckiego złożoną w imię walki z faszyzmem. Powiedział, że jego kraj nigdy nie zapomni tego, co zawdzięcza milionom sowieckich obywateli, którzy oddali życie za ojczyznę. Nazwał zwycięstwo koalicji antyhitlerowskiej „zwycięstwem dobra nad złem”. „To obliguje nas do wielkiej odpowiedzialności i zmusza do zastanowienia, nad jaką przepaścią stał wówczas świat, do jak monstrualnych konsekwencji prowadziły przemoc, moralna nietolerancja, ludobójstwo i prześladowania” - powiedział rosyjski prezydent. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich stracił szacunkowo około 27 mln ludzi podczas Wielkiej Wojny Patriotycznej, jak Rosjanie nazywają wydarzenia lat 1939-45. Ponad osiem tysięcy zwolenników Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej zebrało się w tego dnia w centrum Moskwy, na placu przed dworcem Białoruskim, aby uczcić 60. rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem. "Chwała Stalinowi, chwała komunistom, chwała narodowi rosyjskiemu" - głosiły hasła na transparentach trzymanych przez uczestników wiecu, wśród których byli liczni weterani II wojny światowej. "Wróg nr 1 Rosji" - takie napisy widniały na portretach prezydenta Władimira Putina. Na innym z kolei plakacie można było przeczytać, że "Bush polecił zamknąć Plac Czerwony". Było to ironiczne odniesienie do odcięcia dostępu do centrum Moskwy z powodu uroczystości związanych z 60. rocznicą zwycięstwa nad faszyzmem. W wiecu uczestniczyli także członkowie Partii Narodowo-Bolszewickiej (NBP) i lewicowo-nacjonalistycznej Rodiny (Ojczyzny) Dmitrija Rogozina. Moskiewska milicja zatrzymała około 30 działaczy rosyjskiej partii Ojczyzna pikietujących ambasadę Łotwy w Moskwie. Zatrzymano też prewencyjnie około 50 działaczy Partii Narodowo-Bolszewickiej (NBP) Eduarda Limonowa. W ambasadzie zatrzymała się prezydent Vaira Vike-Freiberga, uczestnicząca w obchodach. Limonowców zatrzymano rano przed rozpoczęciem uroczystości na Placu Czerwonym. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?