Mniej Ameryki w Amerykach
[2005-06-09 12:06:47]
Końcowe stanowisko szczytu potwierdza, że fundamentalnymi zasadami organizacji pozostaną samostanowienie i nieinterwencja. Dla kilku państw amerykański plan oznaczał pogwałcenie tych reguł. USA musiały również przystać na Chilijczyka Jose Miguela Insulzę jako nowego szefa OAS, nie zdołały bowiem zyskać poparcia dla forsowanych przez siebie kandydatów. Po raz pierwszy w historii organizacji kierować nią będzie polityk, który nie miał poparcia USA. Amerykanie chcieli wprowadzić do OAS mechanizm wczesnego ostrzegania, który miał umożliwiać interwencję organizacji celem promowania demokracji w państwach, w których jest ona zagrożona. Do jego przyjęcia wzywała podczas otwarcia szczytu szefowa amerykańskiej dyplomacji Condolezza Rice. – Jeśli jakikolwiek rząd miałby być monitorowany przez OAS, to powinien to być rząd USA – polemizował z nią Hugo Chavez podczas wystąpienia w wenezuelskiej telewizji. Zdaniem wielu obserwatorów, powodem zmartwienia dla USA może być fakt, że stanowisko wielu dużych graczy w regionie bliższe jest pozycjom Wenezueli niż Amerykanów. Przeciw amerykańskim propozycjom opowiedziały się m.in. Meksyk, Brazylia i Kanada. W spotkaniu na Florydzie uczestniczyło 34 ministrów z państw członkowskich organizacji (USA, Kanada i wszystkie państwa Ameryki Południowej oprócz Kuby). Organizacja zapowiedziała Boliwii swą pomoc w pokonaniu kryzysu politycznego w tym kraju. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?