Powell przyznaje, że kłamał przed atakiem na Irak

[2005-09-09 14:45:43]

Były sekretarz stanu USA Colin Powell przyznał, że jego przemówienie o Iraku na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ jest plamą na jego przeszłości. W lutym 2003 roku, nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem amerykańskiej inwazji na terytorium irackie, Powell zapewniał Radę Bezpieczeństwa, że istnieją dowody na posiadanie przez Irak broni masowej zagłady. „To plama. To ja przedstawiłem to światu i (to) zawsze będzie częścią mojej przeszłości (...). To bolesne” – powiedział były szef dyplomacji USA w rozmowie z amerykańską telewizją ABC.

Powell podkreślił także, iż wówczas służby wywiadowcze nie funkcjonowały zbyt dobrze. „Było kilka osób w społeczności wywiadowczej, które wówczas wiedziały, że na niektórych z tych źródeł (z których pochodziły materiały dowodowe) nie można polegać – mówił.

Były sekretarz dodał w wywiadzie, że nigdy nie udało się znaleźć domniemanych powiązań między Bagdadem a atakami na Nowy Jork w 2001 roku, co po atakach amerykańska administracja sugerowała.

Powell powiedział też, że pomimo iż zawsze był "nieskory do wojaczki", poparł prezydenta USA George’a W. Busha. „Kiedy prezydent podjął decyzję, że nie można już tolerować, aby ten (iracki) reżim nadal łamał wszelkie rezolucje ONZ, poparłem użycie siły” – mówił.

5 lutego 2003 roku na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ Colin Powell oskarżył Irak o dopuszczanie się „poważnych naruszeń” rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1441 z listopada 2002 roku. Wówczas twierdził, że reżim Saddama Husajna dysponuje bronią masowego rażenia i jest zdecydowany kontynuować prace nad tą bronią. Zgodnie ze stanowiskiem Waszyngtonu, rezolucja 1441, która Irakowi groziła „poważnymi konsekwencjami”, stanowiła wystarczający powód do rozpoczęcia inwazji. Do tej pory nie znaleziono dowodów na istnienie w tym czasie w Iraku broni masowej zagłady.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


30 września:

1904 - W Krakowie rozpoczął obrady IX Kongres PPSD, który uchwalił rezolucję o braterstwie i sojuszu z PPS i PPS zaboru pruskiego.

1946 - Niemcy: Rozpoczęło się ogłaszanie wyroku Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.

1987 - Mohammad Nadżibullah (LDPA) został prezydentem Afganistanu.

1994 - Tomi'ichi Murayama z Partii Socjaldemokratycznej został premierem Japonii.


?
Lewica.pl na Facebooku