Japonia: Koizumi przeforsował prywatyzację poczty

[2005-10-11 20:48:22]

Shugi-in - niższa izba japońskiego parlamentu - zaakceptowała rządowy plan prywatyzacji poczty. Kwestia sprzedaży jednego z największych krajowych pracodawców jest kluczowym elementem reformy gospodarczej premiera Junichiro Koizumiego i stała się także przyczyną przedterminowych wyborów parlamentarnych w Japonii.

Po raz pierwszy kwestię prywatyzacji poczty rozpatrywano w sierpniu tego roku. Wówczas to forsowany przez rząd Koizumiego oraz jego Partię Liberalno-Demokratyczną (Jiyu Minshuto) pomysł został odrzucony przez parlament. Przeciw prywatyzacji opowiedziała się cała opozycja oraz grupa posłów liberalnych, którzy zbuntowali się przeciw pomysłom gospodarczym Koizumiego.

Odrzucenie planu prywatyzacji poczty doprowadziło do poważnego kryzysu parlamentarnego, a w efekcie rozwiązania izb i przedterminowych wyborów parlamentarnych, w których Partia Liberalno-Demokratyczna odniosła przekonujące zwycięstwo, a "buntowniczy" deputowani znaleźli się poza parlamentem.

Do prywatyzacji japońskiej poczty potrzebna jest jeszcze zgoda wyższej izby parlamentu.

Japońska poczta jest jednym z największych pracodawców w kraju - zatrudnia około 260 tysięcy pracowników - i jednocześnie największą instytucją finansową. Poczta zostanie najpierw przekształcona w cztery mniejsze spółki, które utworzą holding, a następnie poszczególne spółki będą prywatyzowane. Cały proces ma zostać rozłożony na dziesięć lat.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku