Czechy: 40 proc. obywateli chce głosować na lewicę

[2005-10-20 00:59:42]

40 proc. głosów zdobyłyby dwie czeskie partie lewicowe, gdyby wybory odbywały się w październiku. Taki wniosek płynie z sondażu preferencji politycznych Czechów, przeprowadzony przez ośrodek STEM.

Czeskie partie lewicowe polepszyły swoje notowania. Przed miesiącem na socjaldemokratów i komunistów chciało głosować łącznie 35 proc. ankietowanych.

Wybory wygrałaby prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (Občanské Demokratická Strana) z poparciem 32,3 proc. ankietowanych. Rządząca obecnie Czeska Partia Socjaldemokratyczna (Česká Strana Sociálné Demokratická) może liczyć na poparcie 24,5 proc. badanych. Komunistyczna Partia Czech i Moraw (Komunistická Strana Čech a Morava) zajęłaby trzecie miejsce z wynikiem 15,5 proc.

W ciągu miesiąca poparcie dla socjaldemokratów wzrosło o 1,5 punkta procentowego, zaś komuniści zyskali aż 3,5 punkta procentowego.

Do sejmu dostaliby się także ludowcy z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (Krest’anská a Demokratické Unie - Československá Strana Lidova) z poparciem 8,4 badanych. Poza sejmem znalazłyby się natomiast: Partia Zielonych (Strana Zelených) - 3,1 proc. oraz liberalna Unia Wolności - Demokratyczna Unia (Unie Svobody - Democratické Unie) - 1,2 proc.

W Czechach obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy w wyborach do Sejmu.

Wybory do Sejmu odbędą się w pierwszej połowie 2006 roku. Jednak już teraz mówi się o rozpoczęciu kampanii wyborczej. Do ostrej walki przystąpiła prawica z ODS, która doprowadziła do powołania komisji śledczej do spraw prywatyzacji czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol. Politycy ODS oskarżają czołowych polityków czeskiej socjaldemokracji - w tym premiera Jiříego Paroubka - o odegranie bezprawnej roli w procesach prywatyzacyjnych.

Czeska lewica została też poważnie osłabiona medialnym skandalem z udziałem byłego premiera i byłego przewodniczącego ČSSD Stanislava Grossa, który nie potrafił wytłumaczyć pochodzenia swojego majątku. Gross jest także wymieniany jako jedna z osób zamieszanych w "aferę Unipetrolu".

Także komuniści mają problemy po tym, jak czeski senat uchwalił zakaz istnienia partii politycznych, odwołujących się do ideologii komunistycznej. Jeśliby w sejmie nie udało się odrzucić tych przepisów, KSČM musiałaby zmienić nazwę i statut partii.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku