Czechy: 40 proc. obywateli chce głosować na lewicę
[2005-10-20 00:59:42]
![]() Czeskie partie lewicowe polepszyły swoje notowania. Przed miesiącem na socjaldemokratów i komunistów chciało głosować łącznie 35 proc. ankietowanych. Wybory wygrałaby prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (Občanské Demokratická Strana) z poparciem 32,3 proc. ankietowanych. Rządząca obecnie Czeska Partia Socjaldemokratyczna (Česká Strana Sociálné Demokratická) może liczyć na poparcie 24,5 proc. badanych. Komunistyczna Partia Czech i Moraw (Komunistická Strana Čech a Morava) zajęłaby trzecie miejsce z wynikiem 15,5 proc. W ciągu miesiąca poparcie dla socjaldemokratów wzrosło o 1,5 punkta procentowego, zaś komuniści zyskali aż 3,5 punkta procentowego. Do sejmu dostaliby się także ludowcy z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej (Krest’anská a Demokratické Unie - Československá Strana Lidova) z poparciem 8,4 badanych. Poza sejmem znalazłyby się natomiast: Partia Zielonych (Strana Zelených) - 3,1 proc. oraz liberalna Unia Wolności - Demokratyczna Unia (Unie Svobody - Democratické Unie) - 1,2 proc. W Czechach obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy w wyborach do Sejmu. Wybory do Sejmu odbędą się w pierwszej połowie 2006 roku. Jednak już teraz mówi się o rozpoczęciu kampanii wyborczej. Do ostrej walki przystąpiła prawica z ODS, która doprowadziła do powołania komisji śledczej do spraw prywatyzacji czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol. Politycy ODS oskarżają czołowych polityków czeskiej socjaldemokracji - w tym premiera Jiříego Paroubka - o odegranie bezprawnej roli w procesach prywatyzacyjnych. Czeska lewica została też poważnie osłabiona medialnym skandalem z udziałem byłego premiera i byłego przewodniczącego ČSSD Stanislava Grossa, który nie potrafił wytłumaczyć pochodzenia swojego majątku. Gross jest także wymieniany jako jedna z osób zamieszanych w "aferę Unipetrolu". Także komuniści mają problemy po tym, jak czeski senat uchwalił zakaz istnienia partii politycznych, odwołujących się do ideologii komunistycznej. Jeśliby w sejmie nie udało się odrzucić tych przepisów, KSČM musiałaby zmienić nazwę i statut partii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?